Premiér Eduard Heger zvolal na utorok mimoriadne rokovanie Bezpečnostnej rady SR. Hlavnou témou je konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom.

Ako premiér napísal na sociálnej sieti Facebook, situácia na východe Ukrajiny je vypätá.  ,, Ale nezapríčinila ju Ukrajina a ani žiaden členský štát NATO. Nikto z nás neohrozuje Rusko, nikto z nás nemá žiadne územné požiadavky voči Rusku. My chceme žiť v mieri," napísal premiér a dodal, že práve Rusko vojensky obsadilo polostrov Krym.

Podľa E. Hegera je tu však stále priestor na dialóg, ktorý by mohol zvrátiť situáciu na Ukrajine. ,,Musíme sa spoločnými silami zasadiť za to, aby sme ochránili bezpečnosť Európy a aby nebolo porušené medzinárodné právo a suverenita žiadneho štátu. To však nedosiahneme bez vzájomnej podpory a jednoty," píše premiér.

Koaličná SaS ešte pred rokovaním rady deklarovala podporu diplomatickému riešeniu situácie na Ukrajine. SR podľa strany musí vyslať jasný signál, že stojí na strane Ukrajiny a mierových princípov. Cestu k deeskalácii vidí v dodržiavaní medzinárodného práva a základov bezpečnostnej architektúry Európy.

Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) v pondelok (24. január) označil situáciu za vážnu. Po zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci povedal, že Rusko položilo na stôl niekoľko požiadaviek, ktoré adresuje predovšetkým NATO a Spojeným štátom.

Ďalšie dôležité správy

KK23 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin gestikuluje počas tradičnej koncoročnej tlačovej konferencii 23. decembra 2021 v Moskve. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin gestures during his annual news conference in Moscow, Russia, Thursday, Dec. 23, 2021. (AP Photo/Alexander Zemlianichenko)
Neprehliadnite

Rusko sleduje kroky USA s veľkým znepokojením. Ukončí sa konflikt pre Ukrajinu v Paríži?