Načasovanie pre svet nemohlo byť horšie. V čase, keď Rusko zhromaždilo na ukrajinských hraniciach stotisíc vojakov, svet sa škvarí v najvyššej inflácii za posledné dekády.

Vrecká miliónov domácností trpia nielen vysokými cenami energií a potravín, ale aj potenciálne rastúcimi úrokovými sadzbami a v niektorých krajinách aj vyššími daňami.

K tomu sa pridáva praskanie akciovej bubliny a potenciálna strata biliónov dolárov finančného majetku sporiteľov, čo vytvára potenciál pre ekonomickú recesiu a finančnú krízu.

Kým inflácia dosiahla nepredstaviteľné úrovne presahujúce päť percent, centrálne banky očakávajú, že ku koncu roka rast cenovej hladiny poklesne. Môžu sa však mýliť ešte viac, ako sa mýlili doteraz.

Ak by sa naštartoval vojenský konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou, súčasná úroveň inflácie by sa mohla bez problémov zdvojnásobiť. Takto vysoká inflácia by priniesla tlak aj na nárast štrukturálnej inflácie. Porovnanie so 70. rokmi by už nebolo iba teoretické.

Ruské obilninové tromfy

Ukrajina, najmä jej východná časť, je po stáročia považovaná za obilnicu Európy. A nielen jej. Ukrajina je piaty najväčší globálny exportér pšenice a tretí najväčší exportér kukurice.

Rusko je najväčší exportér. Konkuruje mu čiastočne aj Kazachstan a Rumunsko. Všetky uvedené krajiny prepravujú obilniny cez Čierne more. Ak by sa vplyvom vojenského konfliktu obchodné cesty uzavreli, svet by prišiel o desiatky miliónov ton exportu kritických surovín.

Ceny obilnín by prudko vzrástli po celom svete. Cena pečiva a múčnych výrobkov by poľahky prekonala úrovne z roku 2012 či dokonca 2008. Globálne ceny potravín by vzrástli na nové historické rekordy.

V čase, keď inflácia dosahuje dekádne maximá, by to prinieslo okamžitý tlak na zvyšovanie úrokových sadzieb, čo by malo za následok prudký pokles finančných trhov, ktoré až doteraz žili na nulových úrokoch.

Ruské energetické tromfy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa