Britský premiér Boris Johnson v pondelok varoval, že Rusko zhromaždilo v blízkosti svojich hraníc s Ukrajinou dostatok vojenských jednotiek na to, aby začalo „bleskovú vojnu“ a dobylo ukrajinskú metropolu Kyjev.

NATO posiela ďalšie lode a Lietadlá

Johnsonovo vyjadrenie prišlo v čase, keď Severoatlantická aliancia vyhlásila, že uvádza svoje jednotky do stavu pohotovosti. NATO zároveň vysiela do svojich členských štátov na východe Európy ďalšie vojnové lode a vojenské lietadlá.

Johnson varuje

Britský premiér vraj svoje tvrdenia opiera o informácie tajných služieb, podľa ktorých má Rusko na hraniciach s Ukrajinou 60 bojových jednotiek, čo je dôkaz, že Moskva plánuje „bleskovú vojnu s cieľom dobyť Kyjev“. „Bol by to katastrofálny krok,“ povedal Johnson s tým, že invázia na Ukrajinu by pre Rusko mohla znamenať nové Čečensko. Ešte cez víkend Británia vyhlásila, že má dôkazy, že Moskva sa chystá nastoliť v Kyjeve bábkový režim.

Rusko zhromaždilo v blízkosti ukrajinských hraníc viac ako 106-tisíc svojich vojakov, čo vo svete vyvoláva obavy, že Kremeľ pripravuje ďalší vpád na územie svojho západného suseda.

Lukašenko rinčí zbraňami

Krízu v rusko-ukrajinských vzťahoch komentoval aj bieloruský diktátor Alexander Lukašenko, ktorý je blízkym spojencom šéfa Kremľa Vladimira Putina. Lukašenko sa nechal počuť, že v reakcii na „rozmiestňovanie síl NATO v pobaltských štátoch a sústredenie síl na Ukrajine“ rozmiestni k ukrajinským hraniciam „celý kontingent svojej armády“. „To nemá nič spoločné s okupáciou. Len si chceme brániť svoje južné hranice,“ dodal Lukašenko.

Napriek tomu, že západné mocnosti predložili celý rad dôkazov svedčiacich o tom, že Rusko sa pripravuje na vpád na Ukrajinu, Moskva takéto tvrdenia odmieta a označuje ich za vykonštruované.

Ďalšie dôležité správy

KK28 Londýn - Britský premiér Boris Johnson hovorí o koronavíruse a vakcinačnej kampani 15. novembra 2021 v Londýne. FOTO TASR/AP
Britain's Prime Minister Boris Johnson addresses the media regarding Britain's COVID-19 infection rate and vaccination campaign, in Downing Street, London, Monday Nov. 15, 2021. (Leon Neal/Pool via AP)
Neprehliadnite

Johnson: Ruská invázia na Ukrajinu by bola pre svet katastrofou