Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval v pondelok Európsku úniu, aby zachovala jednotu všetkých členských štátov EÚ pri ochrane suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny. Ukrajina podľa neho nepodľahne provokáciám a spolu s partnermi si zachová pokoj a zdržanlivosť.

Podľa agentúry Ukrinform to Zelenskyj uviedol v pondeľnajšom telefonickom rozhovore s predsedom Európskej rady Charlom Michelom, s ktorým diskutovali o politických a diplomatických spôsoboch deeskalácie situácie na Ukrajine a možnosti prípravy preventívnych sankcií.

Zelenskyj sa v telefonáte s Michelom poďakoval predstaviteľom krajín EÚ, ktorých diplomati zostávajú na Ukrajine a „podporujú nás svojou prácou".

Rokovania o sankciách

Zelenskyj a Michel diskutovali aj o tom, ako Európska únia v tejto fáze pripravuje široký balík preventívnych ekonomických, politických a bezpečnostných sankcií, ktoré by mohli zbrzdiť potenciálnu ďalšiu eskaláciu.

Ukrajinský prezident okrem toho zdôraznil potrebu zabezpečiť v súčasnej bezpečnostnej situácii aj stabilný rozvoj domácej ekonomiky.

Pomoc za 1,2 miliardy eur

V tejto súvislosti sa poďakoval EÚ za rozhodnutie o pridelení makrofinančnej pomoci vo výške 1,2 miliardy eur, ku ktorému došlo najmä v dôsledku jeho nedávneho rozhovoru s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou.

Táto podpora podľa šéfky EK pomôže Ukrajine „pokryť finančné potreby v súvislosti s možným ozbrojeným konfliktom a podporí snahy Ukrajiny o posilnenie jej odolnosti".

Ukrinform dodal, že Zelenskyj na pondelok podvečer zvolal zasadnutie Rady národnej bezpečnosti. Hovoriť sa na ňom má o opatreniach na zaistenie bezpečnosti štátu pred vnútornými a vonkajšími hrozbami, o aktuálnom stave v ekonomike, energetike, ako aj o boji proti pandémii koronavírusu.

Ďalšie dôležité správy

EBE 29 Paríž -  Na snímke novozvolená šéfka nemeckej diplomacie Annalena Baerbocková počas tlačovaje konferncie s francúzskym rezortným partnerom Jeanom-Yvesom Le Drianom po stretnutí v Paríži 9. decembra 2021. FOTO TASR/AP

New elected German Foreign minister Annalena Baerbock attends a press conference after a meeting with his French counterpart Jean-Yves Le Drian, at the Quai d'Orsay, in Paris, Thursday, Dec. 9, 2021. (Gonzalo Fuentes, Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Kyjev má našu neochvejnú podporu. Nemecká šéfka diplomacie sa snaží žehliť, čo sa dá