Rodiny amerických diplomatov v ukrajinskej metropole Kyjev musia opustiť krajinu, oznámilo v nedeľu ministerstvo zahraničných vecí USA. Ako dôvod uviedlo „pretrvávajúcu hrozbu" ruského útoku na Ukrajinu, informovala agentúra AFP.

Dobrovoľný odchod

Washington zároveň rozhodol, že zamestnanci americkej ambasády v Kyjeve, ktorí nie sú nevyhnutne potrební pre jej fungovanie, môžu „dobrovoľne" opustiť krajinu, uviedla agentúra AP.

Predstavitelia amerického rezortu diplomacie tiež zdôraznili, že nejde o evakuáciu a ambasáda bude aj naďalej otvorená. Zároveň však vyzvali občanov USA na Ukrajine, aby „zvážili" svoj odchod z krajiny.

Bezpečnostná situácia je nepredvídateľná

„Bezpečnostné podmienky, najmä pozdĺž ukrajinských hraníc, na Ruskom okupovanom Kryme a na... východnej Ukrajine sú nepredvídateľné a môžu sa náhle zhoršiť. Demonštrácie, ktoré občas prerástli do násilia, sa pravidelne konajú po celej Ukrajine, vrátane Kyjeva," uvádza sa vo vyhlásení ministerstva.

EÚ na stiahnutie rodín diplomatov nevidí dôvod

Európska únia nemieni odvolávať rodiny diplomatov z Ukrajiny, pri hraniciach ktorých je stále pripravená na akciu ruská armáda. Dvadsaťsedmička zatiaľ nevidí dôvod na ich stiahnutie, ktoré v nedeľu oznámili Spojené štáty. Pred dnešným rokovaním ministrov zahraničných vecí členských krajín to povedal šéf únijnej diplomacie Josep Borrell, podľa ktorého pokračujú vyjednávania medzi Washingtonom a Moskvou. O ich poslednom vývoji bude dnes európskych spojencov informovať americký minister zahraničia Antony Blinken.

Američania majú zvážiť cestu do Ruska

Americké ministerstvo zahraničných vecí v nedeľu večer odporučilo občanom USA, aby necestovali do Ruska. Ako dôvod uviedlo rastúce napätie medzi Kremľom a Západom v súvislosti s Ukrajinou, informovala v noci na pondelok agentúra AFP.

„Vzhľadom na pretrvávajúce napätie pozdĺž hraníc s Ukrajinou necestujte do Ruska," uviedol rezort diplomacie vo vyhlásení. Americká ambasáda v Rusku má totiž "obmedzenú schopnosť pomôcť občanom USA" v prípade, že sa ocitnú v núdzi.

Ministerstvo zahraničných vecí USA osobitne varovalo Američanov pred cestovaním do oblastí neďaleko rusko-ukrajinských hraníc, pretože „situácia pozdĺž hraníc je nevyspytateľná".

Útok môže prísť kedykoľvek

Predstaviteľ amerického ministerstva navyše povedal novinárom, že v prípade ruského útoku na Ukrajinu, ku ktorému môže podľa Bieleho domu dôjsť „kedykoľvek", Washington nedokáže zaručiť evakuáciu amerických občanov.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí rázne odmietlo obvinenia, že plánuje inváziu na Ukrajinu a obvinilo členské štáty NATO zo šírenia dezinformácií.

Rusko obviňuje členov NATO zo šírenia dezinformácií

Rezort diplomacie tiež upozornil na medializované správy, že Rusko plánuje zaútočiť na Ukrajinu. Ruské ministerstvo zahraničných vecí však tieto tvrdenie odmieta a obvinilo členské štáty NATO zo šírenia dezinformácií. Kremeľ zároveň žiada od Západu právne záväzné záruky, že Ukrajina sa nikdy nestane členom Aliancie.

Kyjev aj Západ obviňujú Moskvu z toho, že v rámci možných príprav na vojenskú inváziu nahromadila pri hraniciach Ruskej federácie s Ukrajinou desaťtisíce vojakov. Kyjev sa domnieva, že k možnej eskalácii, respektíve invázii by mohlo dôjsť koncom januára 2022.

Ďalšie dôležité správy

Actors in the military uniform of the Soviet Army during the
Neprehliadnite

Rusko-ukrajinský konflikt z geopolitickej perspektívy. Ako pravdepodobná je vojna na Ukrajine?