Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková opätovne potvrdila v pondelok podporu Ukrajiny zo strany Berlína. Uistenie prišlo v čase pochybností ohľadne postoja krajiny v súvislosti s mohutným zhromažďovaním ruských vojakov na hraniciach s Ukrajinou. Informovala o tom agentúra DPA.

Vajatanie Berlína

Baerbocková vyslala posolstvo jednoty počas schôdzky ministrov zahraničných vecí Európskej únie v Bruseli, aj keď sa kritici domnievajú, že Berlín musí preukázať tvrdšie odhodlanie tvárou v tvár ruskej hrozbe.

„Každá forma agresie zo strany ruskej vlády narazí na tvrdý postoj a tvrdú odpoveď nás Európanov spoločne s Američanmi v rámci štruktúr NATO," uviedla šéfka nemeckej diplomacie.

Príliš otvorený veliteľ

Jej vyjadrenia prišli po škandále, ktorý vyvolal veliteľ nemeckých námorných síl Kay-Achim Schönbach. Ten v Indii uviedol, že si ruský prezident Vladimir Putin zaslúži „rešpekt" a že Ukrajina nikdy nedostane späť Krymský polostrov, píše DPA.

Vyjadrenia nahnevali Kyjev a viedli k pochybnostiam medzi spojencami Berlína, ako aj k Schönbachovej sobotňajšej rezignácii.

Sankcie áno, ale...

Frustrácie v súvislosti s Nemeckom pramenia tiež z odmietnutia tamojšej vlády vyslať ďalšiu vojenskú pomoc Kyjevu na rozdiel od Británie a USA. Berlín okrem toho naďalej zostáva vnímaný ako zdržanlivý pri príprave tvrdých sankcií voči Rusku vzhľadom na dosah na nemecký priemysel. Nemecký kancelár Olaf Scholz v rozhovore pre noviny Süddeutsche zeitung vyzval na „obozretnosť" pri navrhovaní sankcií voči Moskve. Ako Scholz zároveň dodal, nik by nemal mať ilúzie, že sa sankcie nedotknú aj Nemecka a EÚ.

Ďalšie dôležité správy

WA 11 Washington - Spolková ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková (vľavo) a šéf americkej diplomacie Antony Blinken počas tlačovej konferencie vo Washingtone v stredu 5. januára 2022. FOTO TASR/AP

German Foreign Minister Annalena Baerbock speaks during a news conference with Secretary of State Antony Blinken at the State Department, Wednesday, Jan. 5, 2022, in Washington. (Mandel Ngan/Pool via AP)
Neprehliadnite

Nemecko už nie je pre Spojené štáty spoľahlivým spojencom, píše americký denník