Najväčšie víťazstvo konzervatívcov za posledných 32 rokov. Margaret Thatcherová by sa konečne zo svojho nástupcu Borisa Johnsona tešila. Najväčšia prehra labouristov za posledných 84 rokov. Jeremy Corbyn pôjde do politického dôchodku, ale nezabudne sa na neho ako na najväčšieho „lúzra“.

Aj takto by sa dali zhodnotiť predčasné voľby v Spojenom kráľovstve. Briti jednoznačne povedali politikom, že už majú dosť naťahovačiek okolo brexitu a chcú von z nepodareného, viac ako 40 ročného, manželstva s Bruselom.

Červený múr dal stopku červeným

Dôležité je, že socialisti z Labouristickej strany stratili veľa hlasov v takzvanom červenom múre v severnom a strednom Anglicku s priemyselnými mestami ako Birmigham či Manchester. To bola kedysi tradičná bašta socialistov. Sú tam dodnes silno zastúpení bežní robotníci či bývalí baníci. Lenže týchto ľudí najviac štvali prisťahovalci z východnej Európy, ktorí im „brali“ prácu alebo aspoň stláčali cenu ich práce dole tak, že boli ochotní robiť načierno či za nižšiu ako minimálnu mzdu.

Preto sa stalo, že tento „jednoduchý pracujúci ľud“ jednoducho dal hlas konzervatívcom, ktorí sľubujú, že keď už „východoeurópsku čvargu“ nevyženú aspoň na ostrovy, nepustia ďalších.

Jasné je aj to, že červený a nepopulárny J. Corbyn ako líder opozície končí. Labouristi musia nájsť nového Tonyho Blaira, aby ich postavil na nohy a z utraľavičiarskych postojov pritiahol viac do stredu.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa