Podľa volebných výsledkov  strana pod taktovkou B. Johnsona získala väčšinu s 364 mandátmi. Víťazná strana pritom potrebuje obsadiť minimálne 326 z celkového počtu 650 kresiel v Dolnej snemovni britského parlamentu.

O historické víťazstvo by išlo aj porovnaní s poslednými voľbami z roku 2017, v ktorých Konzervatívna strana získala 317 kresiel. Väčšinu sa jej tak získať nepodarilo a musela sa spoliehať na podporu severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP).

Labouristická strana na čele s Jeremym Corbynom by si naopak pripísala prehru, ktorú nezažila od 30. rokov minulého storočia. Exit poll pre labouristov totiž predikuje zisk 203 kresiel, čo je o 59 menej ako strana získala v roku 2017. 

Brexit je o čosi reálnejší

Politickým dianím vyčerpaní britskí voliči zažili v poradí tretie  parlamentné voľby v priebehu posledných piatich rokoch. Ich obsah sa niesol v znamení brexitu, ktorý je v Spojenom kráľovstve od roku 2016, kedy sa konalo referendum o vystúpení krajiny z Európskej únie, témou dňa.

Predbežné výsledky naznačujú, že sa napokon naplní jeden z viacerých predvolebných scenárov. Ten hovorí, že Spojené kráľovstvo bude mať v prípade suverénneho víťazstva B. Johnsona jednoduchšiu cestu k zrealizovaniu brexitu, ktorý by mal prebehnúť 31. januára 2020.

Ďalším krokom pre staronového premiéra bude spustenie rokovaní o obchodnom styku medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ, ktoré začnú po oficiálnom odchode krajiny z únie.

Schválenie brexitovej dohody by s takto silným mandátom Konzervatívnej strany v Dolnej snemovni britského parlamentu nemalo byť problematické. Zdá sa, že B. Johnson aktuálne nebude potrebovať ani podporu severoírskej strany DUP. Tá sa síce samotnému brexitu nebráni, ale vyjadrila striktný nesúhlas voči terajšiemu zneniu dohody.

Počítanie hlasov

Aktualizované 00:55: Výsledky, ktoré ponúka exit poll, sú založené na rozhovoroch s 20-tisícmi voličmi zo 144 volebných miestností, ktorí v čase konania prieskumu práve odvolili. Zistenia exit pollu sú štandardne veľmi presné a s odchýlkou niekoľkých mandátov v minulosti odzrkadľovali konečný oficiálny výsledok jednotlivých strán. 

Podľa exit pollu do parlamentných lavíc v Spojenom kráľovstve zasadnú aj poslanci z menších strán. Zo súboja malých strán vyšla ako víťazná Škótska národná strana, ktorá by získala 48 poslaneckých mandátov. Liberálno-demokratická strana, na čele so škótskou političkou Jo Swinsonovou, by získala 11 kresiel. Demokratická unionistická strana (DUP) získala 8 mandátov. 

Waleská sociálno-demokratická strana Plaid Cymru by získala tri mandáty a napokon Strana zelených Anglicka a Walesu by získala jedno poslanecké kreslo.  

Prepad lídrov

Aktualizované 09:06: Po zverejnení volebných výsledkov líder Labouristickej strany J. Corbyn vyhlásil, že svoju stranu nebude viesť do ďalších volieb. Na druhej strane však potvrdil, že na líderskej pozícii, v „období reflexie“, v ktorom sa strana pokúsi zhodnotiť príčiny svojho neúspechu, naďalej zotrvá.

Mnohí z politických kolegov obviňujú z volebného neúspechu strany práve svojho šéfa. J. Corbyn totiž predstavoval pre mnohých Britov, najmä vďaka jeho radikálno-ľavicovému programu, nevoliteľného kandidáta.

Veľkú porážku vo svojom volebnom obvode zaznamenala taktiež šéfka liberálnych demokratov J. Swinsonová. Liberálno-demokratická strana, ktorá patrí medzi najambicióznejšie menšie strany v britskom politickom systéme, utrpela zdrvujúcu porážku. J. Swinsonová pritom ešte pred voľbami vyhlasovala, že by sa mohla stať novou premiérkou. 

Výsledky volieb potešili aj Trumpa

Aktualizované 09:35: Americký prezident ako jeden z prvých zahraničných lídrov zablahoželal B. Johnsonovi k jeho „veľkému víťazstvu“. Zároveň dodal, že USA a Spojené kráľovstvo sa môžu po úspešnom brexite pustiť do uzatvorenia obchodnej dohody medzi oboma krajinami. D. Trump prízvukoval, že vzájomná dohoda môže byť „oveľa lukratívnejšia“ ako akákoľvek forma dohody medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ.

Práve znenie tejto dohody, ktorej obsah vyplával na povrch tesne pred voľbami, kritizoval J. Corbyn. Podľa neho sa B. Johnson po svojom víťazstve pokúsi predať britské zdravotníctvo (NHS), ktorého reštrukturalizácia patrila ku kľúčovým predvolebným témam, do rúk amerických korporácií.

B. Johnson však takéto obvinenia, postavené na podklade uniknutých dokumentov, razantne odmieta. Britský premiér a americký prezident sa na tom, že vzájomnú dohodu podpíšu čím skôr po brexite, dohodli už pred niekoľkými mesiacmi. 

Únia začne rokovať s Britmi

Aktualizované 12:00: Predseda Európskej rady Charles Michel v piatok vyhlásil, že Európska únia je pripravená začať obchodné rokovania s Britániou a urobí všetko pre to, aby ochránila priority EÚ po tom, ako vo štvrtkových predčasných parlamentných voľbách v Británii zvíťazila Konzervatívna strana britského premiéra Borisa Johnsona. Informovala o tom agentúra AFP.

„Môj názor je celkom jasný: sme pripravení. Stanovili sme si priority," povedal Ch. Michel po príchode na summit EÚ do Bruselu, kde lídri členských krajín zhodnotia výsledky britských volieb a budú sa venovať aj otázke odchodu Británie z EÚ, ktorý je naplánovaný na 31. január.

Keďže víťazstvo Johnsona v januári pravdepodobne povedie k brexitu, bude musieť EÚ s Britániou nanovo vybudovať obchodné vzťahy. Povedal to v piatok francúzsky eurokomisár Thierry Breton, ktorý je v novej exekutíve EÚ zodpovedný za vnútorný trh.

„Teraz musíme znovu vybudovať vzťahy s Britániou, ktorá je naším dôležitým partnerom," uviedol T. Breton pre francúzsku rozhlasovú stanicu RTL. Zároveň však podotkol, že EÚ je pre Spojené kráľovstvo zďaleka najväčším obchodným partnerom. Dodal, že EÚ chce „vyvážené" obchodné vzťahy s Britániou.

T. Breton povedal, že očakáva, že Európska rada v Bruseli udelí v piatok hlavnému vyjednávačovi EÚ pre brexit Michelovi Barnierovi nový mandát pre rokovania s Londýnom. Obe strany podľa jeho slov ešte musia dosiahnuť novú obchodnú a bezpečnostnú dohodu. Je pritom potrebné zaistiť, aby sa spoločenské a environmentálne normy EÚ uplatňovali aj pre obchod s Britániou.