Prečo na Slovensku nebyť pápežskejší ako pápež? Covid pass jednoducho nestačí. Všetci nezaočkovaní, vstupujúci na naše územie, patria od júla do 14-dňovej karantény. Ukončiť ju možno až na 5. deň, ak majú negatívny test.

A to bez ohľadu na to, či prichádzajú zo zelenej alebo hoci čiernej krajiny. Pritvrdili sme tam, kde iní nie, aspoň vytrestávame „nezodpovedných“ podľa vlastného metra. Takto doslova zobrala opatrenia počas tejto letnej sezóny vláda Eduarda Hegera.

turisti
Neprehliadnite

Kocúrkovo s covid semaforom. V cestovnom ruchu lietajú milióny, vláda mu pomáha do hrobu

Hoci sa navonok tvári ako proeurópska, pravidlá zavedené Európskou komisiou, cez tzv. covid pasy, jej pri návrate dovolenkujúcich Slovákov, ani pri návšteve zahraničných turistov, jednoducho nestačia.

Práve covid pasy mali uľahčiť cestovanie medzi krajinami EÚ a Slovensko ich začalo vydávať už 26. júna. Až dovtedy sme rozlišovali krajiny podľa cestovateľského semafora na zelené, červené a čierne.

Podľa zistení TRENDU, ostatné krajiny EÚ pri semafore zostali a naďalej cestujúcich rozlišujú podľa toho, z akej krajiny prichádzajú. Pritom celé leto je Slovensko v zelenej zóne pre väčšinu krajín EÚ, rovnako ako oni pre nás. A tiež sme sa prestali riadiť cestovateľským semaforom.  Ako to teda funguje inde?

Schizofrénia vládnych zámerov

Zo „zdravotnej“ ministerskej stoličky Vladimíra Lengvarského sa dobre robia opatrenia na papieri, ich dosah na prax však už málokto zváži. Vláda síce mesiace „leje“ do záchrany cestovného ruchu milióny eur, ale podráža mu nohy nariadeniami, ktoré inde v EÚ nemajú obdobu. Možno sa domnievať, že tak urobila v snahe zvýšiť zaočkovanosť a „potrestať“ tých, ktorí sa pre očkovanie ešte nerozhodli, a to z akýchkoľvek dôvodov.

Kde je vo svete povinná karanténa?

Existujú krajiny, kde je povinná karanténa, ale tie sme v našom prieskume neobjavili v žiadnej z krajín EÚ. Pátrali sme na webe rezortu zahraničných vecí ďalej a vybrali niektoré.

Kanada

Nezaočkovaní cestujúci musia od 9. augusta absolvovať povinnú 14-dňovú karanténu, rovnako si splniť povinnosť preukázať sa PCR testom pred nástupom na medzinárodné lety v krajine. Na 8. deň karantény musia absolvovať ďalší PR test. Od 7. septembra plánuje kanadská vláda uvoľniť cestovné opatrenia aj pre plne zaočkovaných občanov tretích krajín vrátane Slovenska. Musia podstúpiť 14-dňovú karanténu, bez ohľadu na to, či boli alebo neboli zaočkovaní.

Nový Zéland

Od 19. marca 2020 krajina zatvorila hranice pre cudzincov, neskôr stanovila striktné podmienky. Po príchode bolo treba sa izolovať na 14 dní do vopred určených zariadení (testuje sa 1. deň, 3. a 12. deň). Od 25. januára tohto roka všetci, ktorí tam prichádzajú, musia absolvovať negatívny PCR či antigénový test, a to aj v prípade, ak boli zaočkovaní alebo prekonali covid.

Spojené arabské emiráty

Od 31. januára tam môžu vstúpiť len tí, ktorí sa preukážu negatívnym PCR testom. Po prílete sú Slováci podrobení opätovnému PCR testu na letisku. Do oznámenia o výsledku testu majú obmedzený pohyb. Aj tí očkovaní musia absolvovať 7-dňovú karanténu (testujú sa tiež na 6. deň). Pre nezaočkovaných je nariadená 12-dňová karanténa a vykonanie PCR testu v 11 deň.

V krajinách, ktoré TREND zmapoval z oficiálnych zdrojov tlačových agentúr a z webu rezortu zahraničných vecí, je jasné jedno. Do karantény spravidla putujú len tí, ktorí sa nechcú ničím po príchode domov preukázať, a teda porušujú pravidlá danej krajiny.

Testovanie
Neprehliadnite

Neočkujete sa, siahnete do peňaženky, tvrdí Slovensko aj iné štáty. „Pritlačíme“ cez testy

Nikdy nie všetci nezaočkovaní bez výnimky, ako je to na Slovensku. Aj v iných štátoch majú obavy z pandémie, ale rozhodli sa pristupovať k protipandemickým opatreniam triezvo. Posúďte sami!

Česko

Česi zachovali krajiny podľa farebnosti podľa výskytu covidu. Už od 22. júna patrí Slovensko k zeleným krajinám. Stačí vyplniť  príjazdový formulár a pred vstupom do ČR alebo do 5 dní po vstupe predložiť negatívny PCR alebo antigénový test, dovtedy nie je nutná izolácia.

Pri vstupe z červených krajín treba absolvovať PCR test najskôr na piaty deň, najneskôr na 14 deň od príchodu, dovtedy sa treba samoizolovať. Pri vstupe z čiernych krajín sa musia podrobiť PCR testu najskôr na 10 deň, najneskôr na 14 deň od príchodu, dovtedy sa musia samoizolovať.

Maďarsko

Tí, ktorí majú covid preukaz (očkovaní, testovaní, po prekonaní ochorenia), môžu prísť do krajiny bez obmedzení. Od 23. júna sa zrušili kontroly na vnútorných schengenských hraniciach. Od 3. júla je zrušená povinnosť nosiť rúška vo vnútorných priestoroch. Karanténu nikde neuvádzajú.

Nemecko

Od augusta Nemecko rozlišuje dva druhy rizikových oblastí, a to vysokorizikové krajiny/oblasti s vysokou incidenciou a tie s mimoriadne infekčným variantom vírusu. Slováci neputujú do karantény, ak sa preukážu covid pasom.

Len tí, ktorí prichádzajú z vysokorizikových oblastí a nie sú zaočkovaní, ani neprekonali covid, musia nastúpiť do 10-dňovej karantény (možno ukončiť na 5 deň negatívnym testom). Ak boli v mimoriadne infekčnej oblasti (Brazília, Uruguaj), musia podstúpiť 14-dňovú karanténu, ktorú nie je možné predčasne ukončiť.

Rakúsko

Od 15. augusta je doklad o zaočkovaní uznaný výlučne osobám zaočkovaným aj druhou dávkou vakcíny. Zároveň zaviedli úľavu pre tých, ktorí prekonali covid. Slováci sa pri vstupe do Rakúska nemusia registrovať, ak majú covid pas. Pokiaľ sa niekto na hraniciach nepreukáže potrebnými dokladmi, musí sa nechať do 24 hodín na vlastné náklady otestovať PCR alebo antigénovým testom a následne registrovať.

Veľká Británia

Slovensko je pre nich zelenou krajinou, teda Slováci nemusia absolvovať karanténu. V platnosti je i preukazovanie sa covid pasom. Tí, ktorí prichádzajú do krajiny z červených a oranžových krajín, musia absolvovať 10-dňovú karanténu a potom absolvovať testy na 2. a 8. deň.

Grécko

Cestujúci z krajín EÚ a Schengenského priestoru (teda aj zo Slovenska) a vybraných ďalších krajín nemusia absolvovať po vstupe povinnú karanténu. Každý, kto je starší ako 12 rokov, musí predložiť negatívny PCR alebo antigénový test.

Belgicko

Ten, kto prichádza do tejto krajiny zo zelenej alebo oranžovej zóny, nemá povinnosť testovať sa, ani ísť do karantény. Pokiaľ prichádza z červenej zóny, preukazuje sa covid pasom. Tí, ktorí sa nachádzali za posledných 14 dní vo veľmi rizikovej oblasti a nemajú trvalý pobyt v Belgicku (pochádzajú mimo krajín EÚ), musia rešpektovať karanténu 10 dní a mať negatívny test.

Írsko

Cestujúci z EÚ, Islandu, Lichtenštajnska, Nórska alebo Švajčiarska, ktorí predložia covid pas, nemusia absolvovať karanténu. Ak však niekto bol počas uplynulých 14 dní v jednej z rizikových krajín kategórie 2 (v EÚ nie je žiadna taká krajina, ide napríklad o Južnú Afriku či Indiu) musia absolvovať platenú štátnu karanténu v určených hoteloch.

Rumunsko

Slovensko je zaradené medzi covid bezpečné krajiny od 28. mája. Rumunsko nevyžaduje negatívny PCR test, ani 14-dňovú domácu karanténu. Od 15. mája sa začali uvoľňovať opatrenia a doteraz sú bez sprísnenia.

Francúzsko

Rešpektujú rozdeľovanie krajín do farebných skupín. Očkovaní sa preukazujú covid pasom. Neočkovaní musia pri vstupe do krajiny mať negatívny PCR alebo antigénový test. Pri príchode z červených krajín (napríklad Kuba, Maldivy, Seychely), musia mať tiež negatívny PCR test a absolvovať povinnú 10-dňovú karanténu.

Chorvátsko

Cestujúcim do Chorvátska z jedného z členských štátov EÚ/EHP sa preukazujú len covid passom. Ak by niekto nepredložil na požiadanie negatívny výsledok testu, musí podstúpiť 10-dňovú samoizoláciu, ktorú možno ukončiť PCR alebo antigénovým testom, a to na vlastné náklady.

Bulharsko

Slováci cestujúci do Bulharska od júna do 31. augusta musia pri vstupe do krajiny predložiť buď PCR test (starý 72 hodín), alebo antigénový test (48 hodín), alebo preukaz o úplnom zaočkovaní, prípadne potvrdenie o prekonaní covidu.

Taliansko

Slováci, ktorí vstupujú do krajiny, musia predložiť covid pass. Ak ho nemajú, musia podstúpiť karanténu 5 dní na adrese, ktorú oznámia miestnemu zdravotnému úradu a následne sa preukážu negatívnym testom.