Skupina nezaočkovaných je podľa niektorých politikov európskych krajín príliš vysoká, a tak ju treba vraj „skresať“. Keď to nejde dobrovoľne, viaceré štáty začínajú na nich tlačiť opatreniami, ktoré svet doteraz nepoznal, a to všetko v snahe spomaliť šírenie pandémie.

Napríklad tak, že rušia poskytované bezplatné antigénové či PCR testy, čím chcú podnietiť ľudí, aby sa dali zaočkovať. Inak si riadne za svoje rozhodnutie budú musieť priplatiť, a to z vlastného vrecka, ako uvádzajú rôzne agentúrne správy. Neplatí to však všade.

Schválený nový covid automat

Slovensko 10. augusta schválilo nový covid automat, ktorý zmení od budúceho týždňa zabehnuté pravidlá. Napríklad prevádzky sa po novom rozhodnú, či budú púšťať iba zaočkovaných, alebo negatívne testovaných a ľudí, ktorí prekonali ochorenie covid, alebo všetkých vrátane neočkovaných a netestovaných.  

„Chceli sme pre kompletne zaočkovaných režim, ktorý by ich čo najmenej obmedzoval. Aby sme čo najmenej zatvárali prevádzky,” konštatoval pre médiá minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (OĽaNO).

Na snímke očkovanie proti ochoreniu COVID-19. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Zaočkovanosť v rezortoch je nízka, karty sa rozdávajú. Prídu zamestnanci o možnosť voľby?

Pri zmene farby sa má brať do úvahy okrem počtu nakazených napríklad aj zaočkovanosť okresu v populácii nad 50 rokov. Ak sa ľudia nedajú očkovať, môžu to čiastočne nahradiť testovaním. Za antigénne testy si však zaplatia 5 eur a ich doba platnosti bude 48 hodín. V prípade PCR testov to bude 72 hodín.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) počas tlačovej konferencie o vyplácaní mimoriadnej odmeny pre zamestnancov zariadení sociálnych služieb, Centier pre deti a rodiny ako aj zamestnancov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately za ich výnimočné pracovné nasadenie počas druhej vlny pandémie 28. júla 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Krajniak má zálusk na predčasné penzie. Zásadné zmeny sú na obzore, mnohých Slovákov zaskočia

V priebehu najbližších dní štát bude preplácať antigénové testy za cenu päť eur v 68 nemocniciach. Záujemca ich bude môcť absolvovať bez obmedzenia počtu, vždy ale za manipulačný poplatok, uviedol minister. Indikované testy zostávajú aj naďalej zadarmo, napríklad ak ich niekto potrebuje pred operáciou, alebo mal úzky kontakt s nakazeným novým koronavírusom.

Čo ešte vyplýva z nového COVID automatu, ktorý 10. augusta schválila vláda

• Do múzeí, galérií, výstavných siení a knižníc sa kompletne zaočkovaní ľudia dostanú aj v prípade, ak okres skončí v čiernej farbe, teda v treťom stupni ohrozenia.

• Tí, ktorí nebudú mať očkovanie ani test, sa do kultúrnych inštitúcií dostanú maximálne do červenej farby, teda ak bude okres v prvom stupni ohrozenia.

• Ak sa okres nachádza v zelenej farbe, do múzeí či knižníc sa dostanú všetci bez ohľadu na test či očkovanie, a to bez obmedzenia počtu návštevníkov.

„Naďalej fungujú mobilné odberové miesta, ale testy budú drahšie, ide o komerčnú cenu,“ dodal V. Lengvarský. Tým, ktorí sa zaočkovať nemôžu, postačí potvrdenie od lekára. Pozerá sa na nich ako na zaočkovaných jedincov.

Naďalej fungujú mobilné odberové miesta, ale testy budú drahšie, ide o komerčnú cenu.
Vladimír Lengvarský, minister zdravotníctva

Mnohé európske krajiny prekvapujú svojím prístupom, pričom často zažívajú doposiaľ najväčšie protesty proti  zavádzaným covidpasom i nastaveným protipandemickým opatreniam.

Nemecko: ukončíme bezplatné testovanie

Povinnosť testovať sa pre nezaočkovaných sa v Nemecku výrazne sprísni. Kancelárka Angela Merkelová tento rok odchádza do politického dôchodku, avšak spoločne so 16 premiérmi spolkových krajín rozhodla o nových pravidlách, ktoré majú platiť už o pár dní. Hovorí sa o ukončení bezplatného testovania na covid. Tento krok má nasledovať po tom, ako bude mať možnosť nechať sa zaočkovať každý, kto o vakcináciu prejaví záujem.

Na snímke uprostred predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO), ktorý dostáva druhú dávku vakcíny proti ochoreniu Covid-19 v očkovacom centre na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave 23. júla 2021. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Skončí sa hra na dobrovoľnosť očkovania? Štátnym rezortom už „cukor“ nevonia, žiadajú zmeny

V mnohých vnútorných priestoroch vrátane reštaurácií, ubytovacích zariadení či na bohoslužbách bude potrebný negatívny test v prípade, že sedemdňová incidencia stúpne v určitom okrese na vyššiu hodnotu ako 35 nakazených na 100 000 obyvateľov. Podľa denníka Die Welt bude pre nezaočkovaných povinný od 23. augusta buď antigénový test nie starší ako 24 hodín alebo PCR test nie starší ako 48 hodín.

Vladimír Lengvarský Ján Mikas
Neprehliadnite

Neočkovaní von z budov? Nátlak na ľudí by bol pre štát i firmy dvojsečná zbraň

Očkovacia kampaň v Nemecku sa totiž podľa slov A. Merkelovej pribrzdila. „Musíme apelovať, aby sa očkovalo,“ zdôraznila s tým, že „tempo očkovania sa výrazne spomalilo. Aktuálne je tam zaočkovaných 55,1 percenta obyvateľov, pričom je vraj želateľné dosiahnuť zaočkovanosť 90 percent pri ľuďoch nad 60 rokov a 80-85 percent u ľudí od 12 rokov.

Maďarsko: neporušujeme právo

Tí, ktorí sa nenechajú očkovať proti covidu, nebudú mať zdarma PCR testy, ktoré sú podmienkou operačných zákrokov a zdravotnej rehabilitácie. Rozhodla tak pred pár dňami maďarská vláda na čele s premiérom Viktorom Orbánom v reakcii na postoj maďarského verejného ochrancu práv Ákosa Kozmu.

Ten tvrdil, že požadovať platbu za testy je štátom porušované ústavné právo. Maďarský kabinet naopak oponoval, že popri bezplatnom očkovaní je pre daňovníkov drahé platiť testy tým, ktorí sa odmietajú dať bezplatne zaočkovať, pričom majú aj dostatok vakcín.

Maledivy mnohí považujú za raj na Zemi. Nádherné pláže, biely jemný piesok, plytké more, osviežujúci vánok a prirodzený luxus je na tomto kúzelnom mieste samozrejmosťou.
Neprehliadnite

Očkovaní domov len s negatívnym testom, nezaočkovaní tiež. Exotika nastavila nové pravidlá

Pri odkladných operáciách sa nevyžaduje PCR test od zaočkovaných ľudí, ďalej od tých, ktorí počas predchádzajúcich štyroch mesiacoch prekonali covid, prípadne sa nemôžu dať z objektívnych príčin zaočkovať.

Neprehliadnite

Tretia vlna zmetie nepripravených. Nezamestnanosť láme rekordy, sme najhorší medzi štátmi V4

Proti covidu je v Maďarsku prvou dávkou vakcíny zaočkovaných vyše 5,6 milióna ľudí, z ktorých viac ako 5,4 milióna dostalo aj druhú dávku vakcíny. Na tretiu dávku očkovacej látky sa zaregistrovalo doposiaľ 20-tisíc záujemcov a takmer 4-tisíc z nich ju už dostalo.

Holandsko: bezplatné testy pre milióny ľudí

Medzi krajiny s opačným prístupom k testovaniu sa v tomto čase zaraďuje napríklad Holandsko. To má aktuálne plne zaočkovaných 55,7 percent populácie. Všetkých osem miliónov domácností tam dostane počas augusta list s výzvou na objednanie dvoch bezplatných antigénových samotestov na koronavírus, uvádza spravodajský portál Dutch News.

Eduard Heger, Mária Kolíková
Neprehliadnite

Nebude odškodnenie, tvrdí vláda. Žaloby na štát trhajú vrece, nádej bliká na Európskom súde

Pracovníci regionálnych zdravotníckych úradov budú navyše rozdávať bezplatné antigénové testy ľuďom, ktorí sa vracajú do Holandska na všetkých piatich medzinárodných letiskách – Amsterdam (Schiphol), Eindhoven, Groningem, Maastricht a Rotterdam.

Študenti si budú môcť vyzdvihnúť bezplatné testy na svojich univerzitách alebo školách, kým domácnosti s nízkymi príjmami môžu získať aj ďalšie testy zadarmo. Ak budú mať pozitívny výsledok, musia absolvovať presnejší PCR test.