Vyzerá to tak, že štátne ministerstvá na Slovensku by v rámci svojich rezortov boli za povinné očkovanie zamestnancov. Dlhšie sa na verejnosti debatuje o tom, či by takýto krok bol z etického hľadiska prijateľný a či by to umožňovala ústava. Názory na to nie sú úplne jednoznačné, často sa rôznia. TREND zisťoval viac.

Na snímke uprostred predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO), ktorý dostáva druhú dávku vakcíny proti ochoreniu Covid-19 v očkovacom centre na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave 23. júla 2021. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Skončí sa hra na dobrovoľnosť očkovania? Štátnym rezortom už „cukor“ nevonia, žiadajú zmeny

Rezort práce – budeme proti sprísneniu

Jediné z oslovených ministerstiev, ktoré sa voči povinnému očkovaniu zatiaľ ohradilo, bol rezort práce pod vedením Milana Krajniaka (Sme rodina). Pripisuje to dobrému zvládnutiu pandémie za posledné obdobie.

„Zo zamestnancov a klientov zariadení sociálnych služieb, ktorí požiadali o skupinovú formu očkovania, bolo k 2. augustu zaočkovaných prvou dávkou 40 790 ľudí (100 %), druhú dávku dostalo 40 688 osôb (99,65 %),“ uviedla pre TREND Michaela Slivková Kirňaková, hovorkyňa rezortu práce.

Vladimír Lengvarský
Neprehliadnite

Očkovaní dopredu kolón, ďalší do karantény. Návrat z dovoleniek Slovákov i Čechov bude odlišný

Aj preto sa budú brániť akémukoľvek podmieňovaniu prítomnosti zamestnancov či klientov v týchto zariadeniach očkovaním proti covidu. Je otázne, či rezort práce zotrvá na svojom názore aj v prípade zhoršenia situácie, alebo neskôr „otočí“.

Strana Sme rodina pod vedením Borisa Kollára, ktoré daný rezort vedie, bola jediným najhlasnejším odporcom Lengvarského novely zákona o verejnom zdraví, schválenej koncom júla. Tá zaviedla pravidlá do prevádzok a na verejné podujatia pre zaočkovaných a nezaočkovaných, najmä pri zhoršení epidemiologickej situácie.

Nakoniec, po „vybojovaní“ istých ústupkov v rámci antigénového a PCR testovania, na ktoré prispeje aj štát, novelu predsa len podporila.

Hlavne dobrovoľnosť, tvrdia dva rezorty

Dva rezorty sú zatiaľ prevažne za dobrovoľnosť, a to rezort spravodlivosti a zdravotníctva. Prípadnú diskusiu o povinnom očkovaní si vieme predstaviť, napríklad pri povolaniach nevyhnutných na chod štátu, alebo pre dosiahnutie kolektívnej imunity, uviedla pre TREND Henrieta Kunová z tlačového odboru rezortu spravodlivosti pod vedením Márie Kolíkovej (Za ľudí) s tým, že nevedú štatistiku zaočkovanosti zamestnancov.

Neprehliadnite

Tretia vlna zmetie nepripravených. Nezamestnanosť láme rekordy, sme najhorší medzi štátmi V4

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský viackrát médiám potvrdil, že súhlasí s filozofiou dobrovoľného očkovania proti covidu a nie je zástancom nútenia zdravotníckych pracovníkov do vakcinácie.

Aká je situácia v zahraničí v oblasti zdravotníctva?

• Situácia sa v tomto smere v mnohých štátoch vyostruje najmä pre zdravotnícky personál.

• Niektoré vlády začali vyvíjať nátlak na tých, ktorí sa nedali zaočkovať, spravidla to zdôvodňujú verejným záujmom.

• V Taliansku čaká až 45-tisíc zdravotníkov, ktorí odmietli povinné očkovanie proti covidu, nútená neplatená dovolenka.

• Nezaočkovaní zdravotníci majú v Maďarsku ešte necelý mesiac na to, aby si dali pichnúť aspoň jednu dávku vakcíny, ak chcú pracovať v danom sektore.

• Americký štát Kalifornia nariadil povinné očkovanie 2,2 miliónom zdravotníckym pracovníkom v nemocniciach a opatrovateľských domovoch, a to do 30. septembra. Ich profesijné organizácie vo svete s povinným očkovaním spravidla nemajú problém.

• Tisíce zdravotníkov v zahraničí teda stoja pred rozhodnutím zaočkovať sa alebo zmeniť prácu, prípadne opustiť krajinu.

Ako pre TREND následne uviedla hovorkyňa Zuzana Eliášová, v prvotných fázach očkovania boli zdravotníci pracovníci priorizovaní. „V súčasnosti sa v registrácii na očkovanie neuvádza povolanie očkovanej osoby, preto nie je možné jednoznačne určiť počet zaočkovaných zdravotníckych pracovníkov. Podľa nášho anonymizovaného dotazníka zaočkovanosť zdravotníckeho personálu v ústavných zariadeniach je na úrovni zhruba 76 percent,“ dodala.

Niekde dajme „povinnosť“, tvrdia rezorty obrany i vnútra

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa