Do cestovného ruchu opäť nalejeme ďalšie milióny eur, ale „udusíme“ ho povinnou karanténou. To znamená žiadni neočkovaní dovolenkári z cudzích krajín hranice Slovenska neprekročia, hoci s negatívnym testom, ako to robia všetky ostatné krajiny EÚ. Stačí im tzv. covid pass.

Dokonca ani zahraniční Slováci, ktorí chceli prísť domov počas leta a minúť tu počas dovolenky eurá zarobené niekde v cudzine. Takto nejako rozmýšľa vláda Eduarda Hegera, ktorá v snahe držať pandémiu na uzde, urobila pred letom nepremyslený krok.

Covid pass
Neprehliadnite

Namiesto podnikania kontrola. Štát robí z firiem policajtov, pomýlil si úlohy v tretej vlne

V neposlednom rade zožala kritiku vláda aj z vlastných radov v tom zmysle, že nabudúce treba radšej „raz merať, až potom strihať“.

Podľa Mariána Viskupiča zo strany Sloboda a Solidarita (SaS) za to môže fakt, že sme začiatkom leta „zbrklo“ a bez analýzy dát prijali drakonické opatrenia pri prechode našich hraníc. „Prijatím karanténnych opatrení sme zásadne zasiahli do možnosti mnohých turistov, ale i Slovákov žijúcich v zahraničí, navštíviť v lete Slovensko,“ spresnil pre médiá.

Zavrime všetko, keď máme semafor

Na nezmyselnosť nového covid semaforu, ktorý je spustený od 16. augusta, upozorňujú analytici Dáta bez pátosu na sociálnom statuse.

„Banská Štiavnica sa  s deviatimi pozitívnymi za posledných 7 dní dostala do stredného červeného pásma „ohrozenia”. Okres so 16-tisíc obyvateľmi môže na turistický ruch pomaličky zabudnúť,“ upozorňujú ironicky analytici a nemožno im nedať za pravdu. Pokračujú rovnako kriticky. „Nemáme slov. Tie nastavené kritériá sú šialene nízko a 65 percentná zaočkovanosť viac ako 50-ročných veľmi vysoko. Dostali sme sa do pasce...,“ konštatujú.

Vláda rada poukazuje na to, že cestovnému ruchu pomáha miliónmi eur cez prostriedky Európskej komisie. Cez schému de minimis poskytuje maximálne 200-tisíc eur pre jeden subjekt, na čo vyčlenila 220 miliónov eur. Cez tzv. veľkú schému môžu žiadať firmy o pomoc vo výške 1 milióna eur, na čo bolo vyčlenených ďalších 37 miliónov eur.

„To znamená, že spolu, za celé obdobie pandémie, plánujeme poskytnúť 257 miliónov eur, ktoré môžu podniky žiadať spätne,“ potvrdil ešte pred letom pre TREND Ivan Rudolf, hovorca rezortu dopravy a výstavy (MDV).

Už od utorka 17. augusta spúšťa rezort pod vedením ministra Andreja Doležala (Sme rodina) tretiu etapu pomoci v rámci tzv. schémy de minimis, keďže prevádzky boli zatvorené ešte aj v apríli a máji tohto roka. Doteraz za to nezískali žiadnu pomoc od štátu. Základnou podmienkou zostáva pokles tržieb o 40 percent v porovnaní s rokom 2019, percento pomoci závisí od výšky poklesu tržieb.

Milióniky eur sem, milióniky tam...

Na jednej strane síce štát cez rezort dopravy „rozdáva“ milióny eur za škody, ktoré sám spôsobil protipandemickými opatreniami, keď firmy v tomto sektore výrazne obmedzil v podnikaní. Na druhej strane cez rezort zdravotníctva prikázal povinnú 14-dňovú karanténu pre všetkých, ktorí nie sú zaočkovaní a prichádzajú z cudziny. A to komplikovalo život podnikateľom celé leto, až dodnes.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa