Tohtoročná dovolenka v zahraničí bude riadna „divočina“. A to doslova. To, čo malo platiť ešte pár týždňami, už neplatí. Cestovateľské mapy vás môžu zaujímať len pri vycestovaní, pri návrate vám zrejme  budú nanič. Štát chce sprísniť podmienky – nezaujímajú ho žiadne zóny a žiadne výnimky.

Očkovaných pravdepodobne čaká na hraniciach voľný pohyb, ostatných štát pošle do karantény a rovno na PCR test. Dokonca aj tých, ktorí toto ochorenie pred časom už prekonali. Noviniek však bude viac. Predtým vládou obľúbené antigénové testy už zrazu nie sú v kurze.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie Ministerstva financií SR na tému: Daňová a odvodová reforma, 5. mája 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Na Slovensku sme malí kapitalisti, ale zadlžení po uši. Výnosy asi okrešú vyššie dane i odvody

Slovenská vláda schválila ešte 16. júna uznesenie o aktualizácii zoznamu krajín podľa momentálnej rizikovosti šírenia koronavírusu. Dnes to už je úplne jedno. Pokojne môžete ísť do Turecka či na Kubu, ktoré sú zaradené v červenej zóne, alebo do Indie či Afriky, patriacich do čiernej zóny, alebo hoci do Chorvátska či Bulharska, ktoré sa nachádzajú v zelenej zóne.

Členovia krízového štábu zvažujú, že pri určitej epidemiologickej situácii by sa zrušil cestovateľský semafor, ktorý dnes delí krajiny na zelené, červené a čierne. 

podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič
Neprehliadnite

Na dani z dividend platíte málo, dajte viac, dumá I. Matovič. OECD nám posiela jasný odkaz

Farba krajiny, do ktorej Slováci vycestujú, jednoducho pri ich návrate späť na Slovensko už nebude podstatná. Ľudia bez vakcíny by mali smerovať do niekoľkodňovej karantény a na testy. Štát chce stanovené pravidlá tvrdo kontrolovať, všetkých poriadne evidovať a neposlušných sankcionovať. Už najbližšia jeseň pravdepodobne ukáže, či to bola správna cesta. 

Neočkovaní v hľadáčiku štátu

Avizované novinky už stihli vlákať do čakární na očkovanie tisíce Slovákov, ktorí túžia vyraziť niekam mimo domova. Ústredný krízový štáb prišiel s návrhom, ako sa má meniť režim na hraniciach pri návrate.

Ako to bude teoreticky vyzerať? Ešte pred vstupom na Slovensko sa každý musí zaregistrovať do online formulára e-hranica, napísať, kde bol a či je zaočkovaný. Ak je očkovaný, bez problémov ho pustia domov, má voľný vstup. Nezaočkovaní sa musia tiež zapísať v systéme formuláru e-hranica a uviesť tam požiadavku na PCR  test. Pustia ich do krajiny, ale na test musia čakať doma v karanténe.

Matovič, ilustrácia
Neprehliadnite

Guláš ďalšej pomoci štát presolil. Firmy musia chaoticky sledovať, aká farba kde zabliká

Dodržiavanie štátom nariadeného režimu bude kontrolovať 24 hodín sedem dní v týždni polícia na hraničných vstupoch, pričom jej bude vypomáhať aj armáda. Pokiaľ však chce štát kontrolovať každého údaje v e-hranici fyzicky, je viac ako pravdepodobné, že niekoľko kilometrové kolóny budú pre prichádzajúcich dovolenkárov neželanou istotou. 

Nebude dôležité, z ktorej krajiny sa vraciate, teda či ste napríklad neprileteli letecky do Viedne a odtiaľ sa potrebujete len presunúť do Bratislavy. V kolónach si počkáte rovnako. „Je úplne jedno, v ktorej krajine ste boli,“ uviedol v utorok pre televíziu Markíza minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

„Je úplne jedno, v ktorej krajine ste boli.“
minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský

V blízkom čase sa majú doladiť ďalšie detaily, napríklad cestovanie detí alebo to, kto bude kontrolovať e-karanténu, ktorá by mala v podstate nahradiť štátnu karanténu. Je to podľa ministra otázka niekoľkých týždňov.

Vakcína ako jediná „vstupenka“

Farebné rozlíšenie krajín, teda cestovateľský semafor, by už nemalo byť rozhodujúce – základnou vstupenkou pre každého bude vakcína. Buď teda prejdete cez hranice s potvrdením o zaočkovaní obomi dávkami, alebo prihlásením sa do formulára e-hranica a registráciou na PCR najskôr na piaty deň od návratu. Minimálne do výsledku testu treba byť v karanténe.

Doteraz napríklad pri návrate na Slovensko zo zelených krajín predbežne do 30. júna nie je potrebná karanténa, ak cestujúci absolvoval už očkovanie, prípadne prekonal COVID-19, ostatným stačilo urobiť AG či PCR test ihneď po príchode domov zo zahraničia. 

Na snímke polícia počas kontroly na slovensko-maďarskom hraničnom priechode Milhosť -Tornyosnémeti 26. apríla 2021. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Dovolenka na vlastnú päsť? Pre Slovákov to bude drahý adrenalín za stovky eur a hodiny čakania

Už teraz sa ozývajú hlasy kritikov, že neexistuje právny ani vedecký základ na rozdielne zaobchádzanie so zaočkovanými a nezaočkovanými, vzhľadom na to, že aj zaočkovaní môžu byť stále nositeľmi vírusu. Ako príklad uvádzajú najzaočkovanejšiu krajinu na svete – Seychelské ostrovy, ktoré do začiatku mája plne zaočkovali viac ako 60 percent populácie alebo 85 percent dospelých a zasiahla ich nová vlna pandémie, spojená s uzatváraním krajiny. 

Napríklad Izrael v týchto dňoch opätovne zavádza niektoré opatrenia z dôvodu šírenia variantu delta. Zaočkovaných je tam takmer 60 percent populácie.   Po období, keď boli počty prípadov nákazy  v Izraeli veľmi nízke, v utorok 22. júna hlásili prvýkrát za približne dva mesiace vyše 100 nových infikovaných za posledných 24 hodín. Zaočkovaným ľuďom a tým, ktorí už ochorenie COVID-19 prekonali, oznámili, že musia absolvovať karanténu v prípade, ak prišli do kontaktu s nakazeným týmto nebezpečným vírusom.  

Paneláky na okraji mesta sú dominantou siluety mesta.
Neprehliadnite

Viac centralizovať a zdaňovať. Matovičova hra o daň z nehnuteľností sa roztáča

Za pol roka máme doteraz na Slovensku podľa analytikov portálu Dáta bez pátosu zaočkovaných oboma dávkami 25 percent ľudí, to je 30 percent dospelej populácie. Prvou dávkou máme zaočkovaných 36 percent ľudí, čo je z dospelých 43 percent.

Vláde sa nepodarilo doteraz zabezpečiť dostatočné kapacity pre tých, ktorí prejavili záujem o očkovanie a zaviesť systém, kde si ľudia vyberú miesto a čas či nebodaj aj typ vakcíny. Nepodarilo sa jej ani pripraviť očkovanie obvodnými lekármi, ktorí najlepšie pacientov poznajú, uvádzajú analytici portálu. Prihlasovanie na očkovanie u všeobecných lekárov sa spustilo až 23. júna tohto roka.  

Opačná stratégia susedného Česka

Kým na Slovensku bude štát prísne kontrolovať hranice a nariaďuje karanténu a PCR test bez ohľadu na to, z akej krajiny sa kto vracia, v susednom Česku idú na to úplne inak. Teda aspoň čo sa týka príchodu zo zelených krajín. Pritom k 18. júnu podľa českého Národného referenčného laboratória preukázali celkovo 30 prípadov delta variantu. Na Slovensku máme zaznamenaný k 23. júnu len jeden takýto prípad.  Variant delta podľa anglického úradu verejného zdravotníctva zvyšuje riziko hospitalizácie v porovnaní s britským variantom (alfa) viac ako 2,5-násobne.

Nemalý vplyv Čechov na ich rozhodnutie môžu mať aj blížiace sa parlamentné voľby, ktoré budú na jeseň tohto roku. Tie napokon nie sú vylúčené ani u nás, keďže slovenský Ústavný súd má v ďalšom konaní rozhodnúť o ústavnosti avizovaného referenda na podnet prezidentky SR Zuzany Čaputovej.

Zadlženie
Neprehliadnite

Covidový paradox bankrotov na Slovensku. Väčšina veriteľov nezíska od dlžníkov vôbec nič

České ministerstvo zdravotníctva od pondelka 21. júna aktualizovalo rozšírený zoznam krajín podľa miery rizika nákazy. Po novom do zelenej kategórie patrí napríklad Srbsko či Albánsko, ktoré sú pre Slovákov paradoxne červené. Od utorka 22. júna Česko medzi zelené krajiny zaradilo aj Bulharsko, Taliansko, Lichtenštajnsko, Maďarsko, Nemecko, Baleárske ostrovy či Madeiru, ale aj všetky okolité štáty, vrátane Slovenska.

„Nové pravidlá, ktoré spomínate, sa týkajú nášho zoznamu krajín podľa rizika nákazy, teda tzv. cestovateľskej mapy. Tá určuje len podmienky príchodu k nám.  V prípade zelených krajín nie sú pri cestách do Česka žiadne obmedzenia,“ uviedla pre TREND Eva Davidová, hovorkyňa českého rezortu zahraničných vecí.

V prípade zelených krajín nie sú pri cestách do Česka žiadne obmedzenia.
Eva Davidová, hovorkyňa českého rezortu zahraničných vecí

To reálne znamená – žiadne preukazovanie sa očkovacím preukazom, žiadne testy po návrate domov či iné podmienky. Zelená je jednoducho zelená, teda príchod bez akýchkoľvek obmedzení. Navyše, od júna má každý poistenec v Česku nárok na dva PCR testy mesačne zdarma zo svojho zdravotného poistenia, a to bez žiadanky.

Stále pokračuje dátové peklo?

Paradoxom je, že niektoré zo zelených krajín v Česku, napríklad Srbsko, sú stále „červené“ na Slovensku, pričom dáta čerpajú z jednotnej európskej databázy. „Prečo má Slovensko iné zoznamy, skutočne nevieme - to sa musíte pýtať vašich inštitúcií,“ podotkla pre TREND E. Davidová. Je známe, že Úrad verejného zdravotníctva posielal Európskemu stredisku pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) až do začiatku júna nesprávne dáta.

Problémom bolo nesprávne rátanie údajov o počtoch prípadov a miere pozitivity v rámci európskeho systému TESSy.  Je preto otázne, či úrad dokázal dobre vyhodnocovať rizikovosť iných krajín, ktorá sa v rovnakom období výrazne líšila napríklad od našich českých susedov.

Hlavnou myšlienkou pri vytváraní cestovného semaforu bolo, aby členské krajiny Európskej Únie boli považované za ucelenú a nedeliteľnú epidemiologickú jednotku. Zoznam krajín na zelenom, červenom a čiernom zozname sa aktualizuje raz za dva týždne. V prípade, že v nejakej krajine sveta dôjde k náhlej eskalácii epidemiologickej situácie, individuálne to môžu jednotlivé štáty prehodnotiť. 

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger.  FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Čaká Slovensko prudké zvýšenie daní podľa scenára MMF? Hovorí sa o férovom zdanení všetkých

Ministerstvo zahraničných vecí SR pre TREND stručne vysvetlilo, že cestovateľský semafor schvaľuje vláda na základe odporúčania konzília odborníkov. Farbu krajín stanovuje Úrad verejného zdravotníctva v spolupráci s ministerstvom zahraničných vecí a rezortom vnútra.  

Viaceré destinácie bez podmienok vstupu

Mnohé zahraničné destinácie sa začali otvárať pre dovolenkujúcich Slovákov aj bez akýchkoľvek podmienok pri vstupe do krajiny. Do Chorvátska sa Slováci dostanú bez potvrdenia o teste alebo potvrdenia o očkovaní či o prekonaní ochorenia Covid-19.

Po novom stačí iba občiansky preukaz alebo pas, ako uviedol na sociálnej sieti štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus. Odporúča však pred cestou vypĺňať formulár EnterCroatia pre ľahšie a rýchlejšie vybavenie na hraniciach.

Rovnako bez akýchkoľvek obmedzení môžu Slováci zavítať do Rumunska, nevzťahujú sa na nich žiadne obmedzenia pri vstupe, teda nevyžaduje sa negatívny PCR test ani 14-dňová karanténa.

Medzi  takéto krajiny sa zaradila i Čierna Hora, ktorá nevyžaduje od Slovákov očkovanie ani test, po vstupe do krajiny nie je potrebné absolvovať karanténu ani samoizoláciu. Žiadne obmedzenia pri vstupe, až na vyplnený vstupný registračný formulár, nemajú napríklad ani Albánsko, Cyprus, Česko, Holandsko či Španielsko. 

Na snímke letecké zábery lokalita Bratislava, téma, cestná infraštruktúra a zápchy na diaľnici D1. Extra fotky Bratislava Staré mesto
Neprehliadnite

Pri predaji realít čakajte iný kurz. Matovič chce viac naplniť mešec štátu daňami i odvodmi

Na druhej strane sú krajiny, ktoré majú rôzne časové či iné obmedzenia v rámci prevencie proti šíreniu koronavírusu.  Napríklad Grécko od všetkých cestujúcich vyžaduje vyplnenie online formulára v anglickom jazyku. Ľudia starší ako dvanásť rokov musia predložiť negatívny výsledok PCR testu, a to bez ohľadu na spôsob prepravy, prípadne musia byť plne zaočkovaní a musia mať o tom potvrdenie.

Do Talianska sa našinci dostanú, ak majú negatívny PCR test alebo antigénový test, prípadne absolvovali kompletné očkovanie alebo prekonali covid. Znamená to, že krajina sa už naplno pripravuje na spustenie COVID ceritifikátu.

Ekonomika
Neprehliadnite

Šetríte si do kasičky či investujete? Matovič zavetril ľahkú korisť na skryté dane, chce úspory

Tieto certifikáty navrhla Európska komisia 17. marca, formálne sa zavedú od 1. júla na  obdobie 12 mesiacov a k dispozícii budú v papierovej alebo digitálnej forme s QR kódom. Jednotlivé štáty EÚ, ktoré budú potrebovať viac času, dostanú dodatočných šesť týždňov na postupné zavedenie pravidiel.

Rovnako pre prílet do Portugalska sa vyžaduje negatívny test a dovolenkári musia vyplniť aj registračný formulár. Zaujímavosťou je, že podľa informácií na webe slovenského rezortu zahraničných vecí Portugalsko vôbec neakceptuje potvrdenie o absolvovaní očkovania na covid, rovnako ani potvrdenie o prekonaní tohto ochorenia počas 90 či 180 dní pred cestou.