Keďže projekt štátnej koncovej Nemocnice Rázsochy sa s najväčšou pravdepodobnosťou nestihne realizovať, strana Sloboda a solidarita chce peniaze určené na jej výstavbu využiť ináč. Navrhne ich presunúť regionálnym nemocniciam.

„Národná nemocnica sa pritom stavať dá z tzv. kapitálok zo štátneho rozpočtu na základe politickej dohody. Odmietame, aby pre politickú zbabelosť nominantov OĽaNO prišli pacienti o nové, zrekonštruované nemocnice,“ uviedla poslankyňa SASky Jana Bittó Cigániková.

Poverený premiér a minister zdravotníctva Eduard Heger naďalej verí tomu, že nemocnicu Rázsochy stihnúť postaviť zo zdrojov z plánu obnovy. Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Michal Palkovič však priznal, že pri Nemocnici Rázsochy zatiaľ evidujú časový sklz deväť mesiacov až rok a pol. Šéfka plánu obnovy Lívia Vašáková navyše na mimoriadnom zasadnutí parlamentného zdravotníckeho výboru informovala, že s Európskou komisiou už rokujú o posunutí termínu dodania potrebných lôžok v nemocniciach o pol roka. Lôžka by sa tak mohli dodať namiesto štvrtého kvartálu 2025 až v polovici roka 2026. O definitívnom rozhodnutí má byť slovenská vláda informovaná až v júli.

K výstavbe Nemocnice Rázsochy sa vyjadrila aj manažérka spoločnosti Svet zdravia Miriama Letovanec. „Spoločnosť Svet zdravia postavila dve nemocnice. Michalovce sme stavali sedem rokov, Bory päť rokov príprava, štyri roky stavebná časť bez verejného obstarávania. Môj osobný názor je, že sa to nestíha.“

Dokumentáciu stále nemajú

Nový štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Michal Palkovič tvrdí, že momentálne je potrebné skrátiť na úplné minimum akýkoľvek časový deficit, ktorý vznikol. A najmä skompletizovať dokumentáciu tak, aby nový minister zdravotníctva, ktorý si rezort prevezme po parlamentných voľbách, bol schopný nadviazať na doterajšiu prácu a vyhlásil verejné obstarávanie. Zatiaľ sa však spolieha na všetkých naokolo. „Rátame s tým, že nám všetci, ktorí môžu, pomôžu. Potrebujeme aj spoluprácu poslancov v parlamente, aby nám prechádzali niektoré procesy, ktoré v pláne obnovy potrebujeme nastaviť,“ povedal M. Palkovič po rokovaní vlády. Ako príklad uviedol štúdiu o vplyve na životné prostredie, ktorá neprešla, čím sa celý proces výrazne spomaľuje. Zatiaľ sa ale spolieha aj na rokovania s Bruselom, ktoré by mohli priniesť posun niektorých termínov tak, aby Nemocnicu Rázsochy napokon stihli postaviť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa