Ambície Slovenska v oblasti školstva sa znižujú. Reformy a investície v rámci plánu obnovy v školstve sa budú významne líšiť od tých, ktoré vláda schválila na začiatku. Analytici Centra vzdelávacích analýz Michal Rehúš a Alexandra Ostertágová upozornili na tri kľúčové zmeny, ktoré ovplyvnia vzdelávanie na Slovensku.

Financovanie škôlok po starom

Plán obnovy počítal so zmenou financovania materských škôl. Malo kopírovať normatívne financovanie základných a stredných škôl. Obce a mestá však budú môcť financie určené pre materské školy naďalej využívať aj na iné účely, keďže tieto peniaze nie sú účelovo viazané.
„Ide o mimoriadne potrebnú reformu, štát však chce od nej ustúpiť. Vláda navrhuje, aby sa normatívne financovanie materských škôl nezaviedlo. Namiesto toho chce zaviesť len to, že ak obec nedá na škôlky všetky peniaze, ktoré na tento účel dostala z podielových daní, musí to následne prerokovať obecné zastupiteľstvo,“ uvádza M. Rehúš na sociálnej sieti s tým, že navrhovaná zmena nevyrieši problém, ktorý mala reforma vyriešiť.

Kvalifikácia pedagógov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa