Novela Trestného zákona, ktorá vyvoláva mnohé pochybnosti, bola v pripomienkovom konaní zhruba 60 dní. To sa však ukončilo predčasne. Pôvodne sa mohli zainteresované subjekty k zmenám a novinkám v Trestnom zákone vyjadriť do 2. decembra. Ministerstvo spravodlivosti túto možnosť skrátilo o viac ako týždeň.

Dôvodom je, že minister spravodlivosti Viliam Karas chce novelu predložiť na vláde začiatkom januára. Predtým však ešte musí prebehnúť rozporové konanie. Ministerstvo tvrdí, že daný čas bol dostatočný na to, aby každý, kto mal záujem, mohol návrh pripomienkovať. K návrhu vzniesli jednotlivé subjekty až 597 pripomienok, z ktorých je 197 zásadných.

Ďalší nápad

K množstvu návrhov, ako upraviť Trestný zákon, pribudol ďalší. Poslanec hnutia OĽaNO Milan Vetrák navrhuje, aby sa zvýšili hranice vymedzenia spáchanej škody, čo by mohlo v niektorých prípadoch viesť k väčšej beztrestnosti. Za malú škodu by sa mala považovať škoda za najmenej 500 eur namiesto doterajších 266 eur. Rovnako by sa mali posúvať hranice aj pri ostatných škodách. Za väčšiu škodu by sa mala považovať škoda za najmenej 5-tisíc eur a za značnú škoda za aspoň 50-tisíc eur. Škodou väčšieho rozsahu by sa mala rozumieť škoda na úrovni aspoň 250-tisíc eur.

M. Vetrák tvrdí, že hranice škody, ktoré boli stanovené v roku 2005, už nereflektujú súčasnú situáciu. Vyššie hranice škody určil poslanec aj vzhľadom na aktuálnu vysokú úroveň inflácie. V návrhu zohľadnil aj výšku minimálnej mzdy. Pôvodná výška malej škody určená v roku 2005 totiž zodpovedala vtedajšej výške minimálnej mzdy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa