Konečné hlasovanie delegátov politického zhromaždenia najväčšej politickej frakcie – Európskej ľudovej strany (EPP) v Lisabone rozhodlo o členstve hnutia OĽaNO. Takmer dvojročná etapa posudzovania kritérií pre plnohodnotné členstvo hnutia v EPP sa tak skončila pre hnutie pozitívne. A to napriek nesúhlasu troch slovenských strán, ktoré sú členmi EPP už dlhšie. Výhrady mali strany KDH, SPOLU a Szövetség-Aliancia, ktoré sa snažili členstvu hnutia zabrániť.

„Len tí, ktorí dokážu spolupracovať, dokážu dosiahnuť aj reálne výsledky pre ľudí. EPP je najsilnejšia európska politická rodina, založená na jasných hodnotách a je vždy užitočné, ak tieto hodnoty zdieľa viac verejných predstaviteľov,“ odkázal šéf slovenskej delegácie EPP v Európskom parlamente Ivan Štefanec z KDH. Práve KDH je prvou slovenskou politickou stranou, ktorá získala členstvo EPP. Svoje výhrady neskrýval ani Vladimír Bilčík zo strany SPOLU. „Môžeme sa nádejať, že rozhodnutie podporí demokratické sily a demokratické pravidlá v OĽaNO,“ dodal s tým, že výhrady SPOLU smerujú najmä k vnútorného fungovaniu hnutia.

Vnútorne nekonzistentné

Vnútorné fungovanie hnutia OĽaNO nemožno označiť za typické pre politickú stranu. Tie sa totiž vyznačujú stabilnou organizáciou, regionálnymi štruktúrami a ideológiou. Ako uvádza politológ Gabriel Székely, pokiaľ ide o vnútornú štruktúru OĽaNO, do roku 2019 absentovalo v hnutí akékoľvek predsedníctvo či pravidelné stretnutia jeho členov.

„Hnutie má skutočne viaceré medzery, čo sa týka inštitucionálnej infraštruktúry, ako aj straníckeho aparátu či straníckej disciplíny. Tento neštandardný politický subjekt je politológmi neraz označovaný za antiestablišmentové hnutie, podnikateľskú stranu, či za takzvanú catch-all-party. Teda politickú stranu, ktorá chce prilákať a osloviť čo najviac voličov vo voľbách,“ vysvetlil pre TREND. Ideologické vymedzenie hnutia nie je úplne jasné, keďže je zamerané na viac-menej všeobecné ciele a má mnohotvárny postoj k demokracii.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa