Agrorezort v spolupráci s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou pripravuje finančnú podporu pre potravinárov a farmárov. Ako uvádza ministerstvo pôdohospodárstva, pôvodne bolo na investičné projekty pre potravinárov plánovaných 170 miliónov eur z eurofondov.

Po vyhodnotení žiadostí, ktoré rezort dostal, však dospel k tomu, že daná suma nebude dostatočná. Teraz chce žiadať Európsku komisiu o ďalších 70 miliónov eur. Financie by mali smerovať z nevyčerpaných zdrojov Programu rozvoja vidieka. Určené sú primárne na zníženie investičného dlhu, ktorý sa prehlbuje od čias privatizácie z 90. rokov a v súčasnosti dosahuje jednu miliardu eur.

Vďaka týmto financiám by štát vedel podporiť viaceré projekty v oblasti mäsopriemyslu, mliekarenského, konzervárenského či mraziarenského priemyslu. O financie by mohli žiadať aj cukrovarníci, firmy z tukového priemyslu, výrobcovia alkoholických a nealkoholických nápojov, aj producenti kŕmnych zmesí. Podniky by vďaka týmto financiám dokázali vyrábať efektívnejšie a vo väčšom množstve. Odzrkadliť by sa to v konečnom dôsledku mohlo aj na cenách produktov, ktoré by mohli byť o niečo lacnejšie.

Jedného sektoru sa však podpora z Európskej únie týkať nebude. „Pekári napriek verejným výzvam na dofinancovanie ich sektora, využili z alokovanej sumy 35 miliónov eur iba 31 miliónov eur, a teda sa ich navýšenie prostriedkov nebude týkať,“ uvádza ministerstvo pôdohospodárstva. Minister Samuel Vlčan pritom tvrdí, že jediným spôsobom, ako zvýšiť konkurencieschopnosť slovenských potravinárskych podnikov je pravidelná technologická modernizácia.

Pekári dlhodobo žiadajú pomoc

Pekári tvrdia, že nízky záujem o využitie zdrojov na dofinancovanie sektora spôsobilo predovšetkým to, že jednoducho nemajú vlastné prostriedky na spolufinancovanie investícií. „Financie, ktoré plánovali využiť na svoj rozvoj a zefektívnenie výroby, museli vďaka pasivite štátu minúť na zabezpečenie vlastného prežitia a udržania si zamestnancov. Štát totiž pekárov vylúčil z pandemických pomocí,“ uviedol pre TREND predseda predstavenstva Zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa