Ceny potravín a nealkoholických nápojov sa podľa údajov Štatistického úradu SR v októbri medziročne zvýšili o štvrtinu. Producenti potravín avizujú, že ceny by stúpali aj v prípade kompenzácií zo strany štátu. Návody na riešenie tohto problému podľa podpredsedu strany Hlas-SD Erika Tomáša prichádzajú priamo zo zahraničia.

„Buď treba zastropovať ceny potravín a elektrickej energie, respektíve energií vo všeobecnosti alebo jednoducho znížiť DPH. A znížiť DPH tak, ako to urobili v Poľsku alebo v Maďarsku. My sme navrhovali znížiť DPH aspoň na základné potraviny z desiatich percent na päť percent," uviedol v diskusnej relácii týždenníka Plus 7 dní Karty na stôl.

Strana Hlas-SD sa rovnako snažila návrhom zákona znížiť spotrebnú daň na palivá a na minerálne oleje tak, aby sa to odzrkadlilo v cenách pohonných hmôt. Podľa poslanca je riešení viacero. Jedným z nich by mohli byť priame dotácie zo strany štátu.

Slabším vláda nepomáha

Súčasnej vláde okrem iného opozičný poslanec vyčíta najmä nedostatočnú pomoc slabším sociálnym skupinám obyvateľov. Dodal, že pomoc musí byť v čase vysokej inflácie citeľná.

„A nie, že štát dá vybraným slabým sociálnym skupinám sto eur na rok. To je zhruba 8,70 mesačne. Teraz sa pochválili, že dôchodcom dajú takzvaný štrnásty dôchodok vo výške 70 percent trinásteho dôchodku. Aby sme hovorili ľudskou rečou, ten takzvaný štrnásty dôchodok znamená od 35 eur do 210 eur," podotkol. Starobných dôchodcov je podľa poslanca zhruba 1,1 milióna, 210 eur však uvidí iba 14-tisíc z nich.

E. Tomáš pripomína, že valorizácia dôchodkov, ktorá by sa mala prejaviť v budúcom roku v raste dôchodkov o 60 eur, je zákonom daná. „To nie je žiadna pomoc. To je jednoducho automat, ktorý bol nastavený ešte za našich vlád. A ten vychádza z toho, že rast dôchodkov na ďalší rok vychádza z takzvanej dôchodcovskej inflácie za prvý polrok predchádzajúceho roka,“ vysvetlil poslanec. Keďže tzv. dôchodcovská inflácia bola v prvom polroku tohto roku 11,8 percenta, dôchodky by mali narásť približne o 12 percent. Tento nárast však podľa E. Tomáša nie je zásluhou súčasnej vlády, ale zásluhou zákona, ktorý prijala predchádzajúca vláda.

Valorizácia nepokryje infláciu

Problém, ktorý sa však ukazuje, je, že dôchodky síce porastú o 12 percent, no inflácia bude pravdepodobne na úrovni 20 percent. Chudobní nezostanú iba seniori, dotkne sa to prakticky každého. „Zatiaľ vôbec nie sú známe mechanizmy, ako chce vláda bojovať s cenami energií. Najmä čo sa týka domácností alebo samospráv. A to sa odráža aj na vyššej inflácii," dodal E. Tomáš.

Ak by vláda prijala adekvátne kompenzačné opatrenia na energie, podľa poslanca by sa to odzrkadlilo aj na inflácii, ktorá by sa nemusela vyšplhať na očakávanú úroveň. „Ľudia budú chudobnieť. Keď sa bavíme o reálnych dôchodkoch, tie budú nižšie a reálne mzdy budú rovnako už tretí rok po sebe klesať," obáva sa poslanec.

Vláda opozíciu vydiera

Prípadné neschválenie rozpočtu však budúcoročné plány koalície môže škrtnúť. „Ak my (Hlas-SD) nepomôžeme vláde s rozpočtom, tak Sociálna poisťovňa nemusí mať dosť peňazí na opatrenia. Ale ja sa pýtam, my opozícia, vládneme? Zodpovednosť má predsa vláda. Ak vláda má tú väčšinu, tak nech si ju zabezpečí. Ak ju nemá, nech ide od toho preč,“ dodáva poslanec.

Podmienenosť pripravených opatrení schválením štátneho rozpočtu vníma E. Tomáš ako obyčajné citové vydieranie. Keby sa podľa jeho slov koalícia dohodla s opozíciou na predčasných voľbách, prijímanie pomoci pre ľudí by prebiehalo podľa poslanca oveľa jednoduchšie. „Hlavne by mali väčší zmysel, pretože pri tejto vláde si myslíme, že väčšina prijatých opatrení bola úplne nezmyselná, respektíve žiadna v porovnaní s opatreniami v okolitých štátoch," uzavrel E. Tomáš.

Ďalšie dôležité správy

Diskusná relácia
Neprehliadnite

Jedno referendum stačiť nebude, Fico podľa odborníka voličov zavádza