Britský premiér Boris Johnson chce ukončiť rokovania s Európskou úniou o brexitovej dohode. Únia podľa neho nedodržala dohodnutý termín, ktorý stanovil. Vypršal vo štvrtok.

Následne v piatok B. Johnson odkázal Britom, aby očakávali odchod bez dohody a že Spojené kráľovstvo sa musí pripraviť na podobné praktiky, ako to v rámci obchodu funguje s Austráliou. „Pokiaľ nedôjde k zásadnej zmene prístupu (zo strany EÚ, pozn. red.), mali by sme sa pripraviť na austrálske riešenie,“ vyhlásil podľa telegraph.co.uk.

Rokovania v kríze

Zahraničné médiá píšu, že rokovania sú v kríze. Prvému mužovi Spojeného kráľovstva sa údajne nepozdáva, že Brusel trvá na tom, že budúce ústupky musia pochádzať z britskej strany. Vyjednávači na strane EÚ ho varovali, že v rámci kreovania brexitovej dohody je potrebné splniť určité podmienky ohľadom rybolovu, pravidiel o spravodlivej hospodárskej súťaže či riešení sporov. 

B. Johnson však podľa express.co.uk odmieta robiť akékoľvek ústupky v prípade rybolovu či rovnakých podmienok v obchode. Britský spravodajský web pripomenul, že predseda vlády minulý mesiac vyhlásil, že odíde z rokovaní EÚ, ak nebude na samite Európskej rady dosiahnutá dohoda. Termín mal 15. až 16. októbra.

Merkelová chce kompromisy

Na pokračovanie v rokovaniach o Brexite vyzvala B. Johnsona aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Uviedla, že EÚ bude musieť urobiť kompromis, pričom obe strany by mali nájsť spoločnú reč. „Na niektorých miestach sa veci pohli dobre, inde je ešte veľa práce,“ povedala Merkelová podľa The Guardian. „Požiadali sme Spojené kráľovstvo, aby zostalo otvorené kompromisu, aby bolo možné dosiahnuť dohodu. To, samozrejme, znamená, že aj my budeme musieť robiť kompromisy.“

KK24 Berlín - Nemecká kancelárka Angela Merkelová. FOTO TASR/AP
Zdroj: Markus Schreiber
KK24 Berlín - Nemecká kancelárka Angela Merkelová. FOTO TASR/AP

Spravodlivé, nie však za každú cenu

Vedúci predstavitelia Európskej únie už vo štvrtok vyhlásili, že „spravodlivé“ nové partnerstvo s Britániou je „hodné všetkého úsilia“, ale blok nebude za každú cenu robiť kompromisy. Obchody s Britániou majú hodnotu biliónov eur každý rok.

Britský premiér určil ešte v septembri za posledný termín na dohodu o brexite samit EÚ, ktorý sa končí v piatok 16. októbra. Predstavitelia Únie trvajú na tom, aby sa vyjednávalo až do konca októbra.

EBE 25 Brusel - Na snímke predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová reční na pôde Európskeho parlamentu so svojím prvým prejavom o stave EÚ v Bruseli 16. septembra 2020. FOTO TASR/AP
European Commission President Ursula von der Leyen addresses the plenary during her first State of the Union speech at the European Parliament in Brussels, Wednesday, Sept. 16, 2020. European Commission President Ursula von der Leyen will set out her vision of the future in her first State of the Europe
Neprehliadnite

Európska únia neuzavrie s Britániou dohodu za každú cenu, tvrdí Von der Leyenová

Sklamanie Britov

Hlavný vyjednávač predsedu vlády David Frost uviedol, že je sklamaný z výsledku zasadnutia Európskej rady, a to napriek tomu, že sa EÚ zaviazala pokračovať v rokovaniach budúci týždeň.

Jeho náprotivok, vyjednávač EÚ Michel Barnier, novinárom v Bruseli povedal, že navrhol dvojtýždňové predĺženie rokovaní a v prípade potreby ponúkne prácu aj cez víkend, ak bude potrebné dosiahnuť dohodu.

Veľká Británia formálne vystúpila z EÚ v januári. Začalo sa prechodné obdobie, pričom všetky podmienky „rozchodu“ sa mali vyjasniť do konca roka. Počas tohto prechodného obdobia je Británia stále súčasťou jednotného trhu EÚ a colnej únie. Ak však Brusel a Londýn do 31. decembra 2020 neuzavrú novú dohodu, ich obchody budú následne podliehať clám a ďalším dovozným a vývozným podmienkam.