Lídri 27 členských krajín EÚ sa vo štvrtok zhodli v názore, že doterajšie rokovania o budúcich vzťahoch so Spojeným kráľovstvom po brexite nie sú dostatočné na uzavretie politickej dohody, a vyzvali Londýn, aby urobil potrebné kroky na uzavretie tejto dohody.

Hovorca predsedu Európskej rady Charlesa Michela, Barend Leyts, zverejnil závery z rokovaní popoludňajšej úvodnej časti dvojdňového summitu EÚ na svojom účte na Twitteri. Podľa jeho odkazu sú si všetci premiéri a prezidenti vedomí skutočnosti, že hoci prechodné obdobie po vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ končí 31. decembra tohto roka, stav rokovaní medzi Bruselom a Londýnom zatiaľ neumožňuje uzavrieť dohodu, ktorá bude upravovať ich budúce partnerské a obchodné vzťahy.

Lídri EÚ na summite potvrdili nevyhnutnosť dosiahnuť túto dohodu na základe politických usmernení z februára tohto roku, kde sa spresňuje aj postoj Únie po brexite k dodržiavaniu rovnakých podmienok pre spoločnosti z EÚ a Británie, k rybolovu a správe vecí verejných.

Ursula von der Leyenová
Neprehliadnite

Šéfka eurokomisie predčasne odchádza zo summitu EÚ

Šéfovia štátov a vlád vyzvali hlavného vyjednávača EÚ pre brexit Michela Barniera, aby v najbližších týždňoch pokračoval v rokovaniach s britskou stranou, a do Londýna odkázali, aby britská vláda prijala potrebné kroky na odblokovanie rokovaní a umožnila tak dosiahnuť dohodu o budúcich vzťahoch.

Obe strany by chceli dosiahnuť dohodu najneskôr do konca októbra, aby bol aspoň dvojmesačný časový priestor na jej následný ratifikačný proces v Európskom parlamente a v niektorých národných parlamentoch.

EBE 25 Brusel - Na snímke predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová reční na pôde Európskeho parlamentu so svojím prvým prejavom o stave EÚ v Bruseli 16. septembra 2020. FOTO TASR/AP
European Commission President Ursula von der Leyen addresses the plenary during her first State of the Union speech at the European Parliament in Brussels, Wednesday, Sept. 16, 2020. European Commission President Ursula von der Leyen will set out her vision of the future in her first State of the Europe
Neprehliadnite

Európska únia neuzavrie s Britániou dohodu za každú cenu, tvrdí Von der Leyenová

S odkazom na návrh britského zákona o vnútornom trhu, ktorý spochybňuje niektoré ustanovenia vlaňajšej dohody o brexite, lídri EÚ spresnili, že dohoda o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ musí byť implementovaná aj so všetkými jej protokolmi. Pre Londýn je to odkaz o zachovaní tzv. írskej poistky z protokolu o Írsku a Severnom Írsku, ktorý upravuje hraničný režim na írskom ostrove.

V neposlednom rade premiéri a prezidenti vyzvali všetky členské štáty a inštitúcie EÚ a ostatných zúčastnených aktérov, aby zintenzívnili svoje úsilie, pokiaľ ide o prípravu všetkých scenárov vyplývajúcich z dohody o brexite vrátane možnosti, že k žiadnej novej dohode platnej po 31. decembri nedôjde. Európska komisia by podľa ich výzvy mala včas pripraviť a predstaviť náležité jednostranné a časovo obmedzené krízové opatrenia, ktoré budú chrániť záujmy EÚ.