Kombinácia pandémie ochorenia Covid-19 a neschopnosť zabezpečiť si obchodnú dohodu s Európskou úniou (EÚ) po brexite môže spôsobiť veľké straty britskej ekonomike. Hrubý domáci produkt (HDP) Spojeného kráľovstva môže počas desaťročia prísť približne o 134 miliárd libier ročne, uviedla vo svojej správe americká právna firma Baker & McKenzie.

Pandémia ochorenia Covid-19 zníži britský HDP o 2,2 percenta v porovnaní s úrovňami očakávanými pred jej vypuknutím, uviedla firma Baker & McKenzie. Navyše, brexit aj s obchodnou dohodou v dlhodobom horizonte skreše HDP o 3,1 percenta v porovnaní s hypotetickým scenárom, v ktorom by Spojené kráľovstvo zostalo súčasťou EÚ, pričom export tovarov bude nižší o 6,3 percenta. 

londýn
Neprehliadnite

Brexit bez dohody tvrdo zasiahne aj dobre pripravené banky

,,Napriek tomu, že firmy prijímajú opatrenia, aby vykompenzovali zvýšené náklady na brexit rekonfiguráciou dodávateľských reťazcov, britskí výrobcovia zaznamenajú výrazný pokles exportných tržieb," uvádza sa v správe spoločnosti Baker & McKenzie. ,,Keďže cena odchodu Británie z EÚ bude zrejme veľmi vysoká, vláda bude musieť použiť všetky dostupné prostriedky, aby pomohla znížiť jeho ekonomické škody."