Česká vláda v súvislosti s predsedníctvom v Rade Európskej únie už skôr predstavila vytýčené ciele, medzi ktorými je aj posilnenie energetickej bezpečnosti a strategickej odolnosti ekonomiky. Ako hodnotíte PR komunikáciu vlády v súvislosti s druhým predsedníctvom krajiny v Rade EÚ ?

Úprimne povedané, smerom dovnútra k českej spoločnosti žiadna prezentácia neprebiehala. V podstate sa všetko riešilo vo vývoji aktuálneho diania, čo však verejnosti napokon ani neprekáža.
Som presvedčený, že čím to bude pragmatickejšie, a čím praktickejšie sa budú riešiť aktuálne problémy, tým to bude pre spoločnosť atraktívnejšie, rozhodne viac ako masívne kampane a popularizácia všetkého možného.

V podstate sa mnohí usilujú skôr o to, aby to bolo pracovné predsedníctvo, ktoré uľahčuje domácnostiam a firmám ekonomicko-energetickú situáciu, pretože v tomto je skúsenosť Slovenska, Česka a Maďarska veľmi podobná. Sme extrémne závislí od prísunu surovín z Ruska, a zatiaľ embargá primárne dopadajú práve na nás. Ostatné členské krajiny Európskej únie majú rozložený energetický mix, prípadne sa spoliehajú na dodávky z úplne iných svetových strán a v inej forme, napríklad skvapalneného LNG.

Prvé české predsedníctvo v roku 2009 sa vo veľkej miere verejnosti prezentovalo. Začalo sa pompézne a s veľkými očakávaniami a zo začiatku bolo aj prekvapivo úspešné. Mirkovi Topolánkovi sa vtedy podarilo zažehnať problém s plynom cez Ukrajinu, idúcim z Ruska, trochu sa angažoval aj do izraelských problémov s palestínskymi územiami. Začínalo sa to skrátka veľmi nádejne, no potom prišiel veľký debakel a veľké zlyhanie (pozn. počas predsedníctva Česka v roku 2009 sa vláda M. Topolánka rozpadla).

V súčasnosti je toto zadanie číslo dva českej spoločnosti, aby sa popri tom, že to bude pracovné a pragmatické predsedníctvo, ideálne s konkrétnymi hmatateľnými výsledkami, zároveň obišlo bez prešľapov a vnútropolitických otrasov.

Počas uplynulých 13 rokov sa zásadne zmenil svet aj Európska únia, ktorá v súčasnosti čelí mnohým závažným výzvam. Okrem iného aj vysokej inflácii, extrémnemu zdražovaniu či otázke potravinovej sebestačnosti. V čom by mal byť prínos Česka ? Na ktoré výzvy a riešenia by malo upriamiť pozornosť?

Úplne zásadné témy pre Česko, ale aj pre Slovensko sú jadrová energetika a otázka automobilového priemyslu, pretože závislosť na nich je v oboch krajinách veľmi silná. Samozrejme, sme subdodávateľské ekonomiky, takže sa dá očakávať, že sa bude riešiť aj otázka ekonomickej stability a zmenšovanie otrasov pre firmy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa