Viac vojakov pripravených na okamžitý boj, rozšírenie o nových členov alebo ako pokračovať vo vzťahoch s Tureckom? To sú len niektoré otázky, ktoré sa v súvislosti so Severoatlantickou alianciou riešia v týchto dňoch. V Madride sa v utorok začal summit NATO. V stredu a štvrtok čakajú lídrov členských krajín rokovania.

Pred začiatkom letných prázdnin však nepôjde o žiadne oddychové stretnutie. Účastníkov čakajú totiž viac ako náročné témy. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ešte pred začiatkom summitu oznámil, že sa bude zvyšovať počet aliančných vojakov rýchleho nasadenia.

NATO chce vedieť reagovať rýchlo, presúvať chce aj techniku

Jednotky, ktoré majú byť okamžite bojaschopné, sa zvýšia z doterajších 40-tisíc na 300-tisíc vojakov. Šéf aliancie si od tohto kroku sľubuje, že vyšší počet vojakov NATO sa bude vedieť rýchlo premiestniť do zóny konfliktu. Aby jednotky rýchleho nasadenia boli schopné okamžitej akcie, aliancia chce postupne umiestniť aj viac vojenskej techniky do jednotlivých regiónov.

Stoltenberg opakuje slová o potrebe väčšej obranyschopnosti aliancie a posilnení východného krídla NATO. To sa deje v čase vojny na Ukrajine a v čase, keď by aliančné zapojenie sa do konfliktu alebo naopak zatiahnutie aliančného priestoru do vojny, pôsobilo ako rozbuška.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa