Z roka na rok si vodiči za poistenie automobilu priplatia desiatky eur. Poisťovne do prudkého zvyšovania cien tlačí vysoká inflácia. V porovnaní s minulosťou sú drahšie náhradné diely aj práca automechanikov. Takže cena povinného zmluvného poistenia mala od začiatku roka prudko rásť. Lenže prichádzajúcu vlnu zdražovania zastavila nečakaná reakcia klientov.

„Trh sa z hľadiska cien vyvíjal veľmi zaujímavo – poisťovatelia postupne zvyšovali výšku poistného. Tým, ktorí to urobili skôr ako konkurencia, klesol objem nových obchodov a preto následne opäť znížili sadzby,“ približuje hovorkyňa poisťovne Uniqa Beáta Lipšicová. Priemerné ceny síce rástli, ale nie tak dramaticky, ako sa v časoch vysokej inflácie čakalo. Značná časť poisťovní preto v tomto roku na povinnom zmluvnom poistení vozidiel prerobí.

„Čo sa týka zisku, očakávame, že trh bude v miernej strate v dôsledku dodatočnej tvorby rezervy pre záväzky Slovenskej kancelárie poisťovateľov,“ dodáva B. Lipšicová. Slovenské cesty roky brázdia nezodpovední vodiči jazdiaci na nepoistených vozidlách. Nimi spôsobené škody zo zákona musí uhradiť práve Slovenská kancelária poisťovateľov. Peniaze na to potrebné získa z príspevkov od všetkých komerčných poistení. Vymáhanie peňazí od nepoistených vodičov je v realite nesmierne náročný a zdĺhavý proces. Poisťovne preto roky neúspešne volajú po tvrdších trestoch za jazdu s nepoisteným automobilom.

Menej nehôd

Povinné zmluvné poistenie nie je z pohľadu poisťovní veľmi výnosný biznis. Koncom minulej dekády dokonca pravidelne končilo v strate. Na zlú situáciu z dôvodu nízkych cien dokonca upozorňovala Národná banka Slovenska. Za stratou stál tvrdý konkurenčný boj o klienta. Vodiči menších vozidiel pred pár rokmi nemali problém za poistenie automobilu zaplatiť len 50 eur za rok.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa