Energetická kríza naplno udrie už v najbližších mesiacoch. Slovensko v nej bude hrať s mimoriadne zlými kartami. Má to dva dôvody. Vysoké ceny energií odstavujú najmä priemyselnú výrobu v energeticky náročných podnikoch. Oveľa menej ubližujú firmám z oblasti služieb. Práve Slovensko však patrí medzi najviac priemyselné časti Európskej únie.

Druhým dôvodom sú klesajúce úspory ľudí. Domácnosti už nebudú mať z čoho ťahať hospodársky rast krajiny. V časoch pandémie pomohli masívne online nákupy spotrebiteľov z časti eliminovať negatívne následky lockdownov. Počas energetickej krízy podobná pomoc nepríde. „Vysoká inflácia sa v druhej polovici roka premietne do poklesu spotreby domácností. Tie už vyčerpali úspory, ktoré naakumulovali počas pandémie a miera úspor sa približuje historickým minimám,“ konštatuje v najnovšej makroekonomickej prognóze Inštitút finančnej politiky. Podľa inštitúcie patriacej pod ministerstvo financií bude negatívny trend znižovania úspor v najbližších mesiacoch pokračovať.

Inflácia 30 percent

Odhadovať budúci vývoj je mimoriadne ťažké. Európska únia môže v prípade miernej zimy zvládnuť problémy s energiami relatívne ľahko. Naopak dlhotrvajúce tuhé mrazy spôsobia nedostatok surovín. V snahe ochrániť domácnosti jednotlivé európske vlády zavedú pre podniky energie na prídel a v krajnom prípade prikážu dočasne odstaviť výrobu. Výsledkom bude ešte väčší nedostatok tovarov v časoch vysokej inflácie a rastúci tlak na ešte razantnejšie zdražovanie.

Slovenské ministerstvo financií za celý rok 2022 počíta s infláciou 12,4 percenta. Takýto najvyšší rast cien od prelomu tisícročí je len slabý odvar toho, čo krajinu čaká, ak vláda nezavedie cenové stropy na elektrinu a plyn.

„Vojna na Ukrajine spolu so zvýšením dopytu po tovaroch z dôvodu pandémie výrazne zdvihla ceny budúcich kontraktov energetických komodít. Pri štandardnom regulačnom rámci by to na rok 2023 viedlo k nárastu ceny elektriny na takmer päťnásobok a ceny plynu na trojnásobok. Celková inflácia by v tomto prípade mohla prekročiť 30 percent,“ varuje štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek. Zároveň ubezpečil, že štát príde s reguláciou cien a vďaka tomu ceny za celý rok 2023 v priemere vzrastú „len“ o 13,5 percenta.

Boj o miliardy z Bruselu

Napriek prichádzajúcim ťažkým časom ministerstvo financií počíta s miernym hospodárskym rastom. Hrubý domáci produkt tento rok stúpne o 1,9 percenta a budúci o 0,6 percenta. O niečo pesimistickejšie vidí budúcnosť Národná banka Slovenska. V jej predikcií slovenská hospodárstvo v tomto roku stúpne o 1,8 percenta HDP a budúci klesne percento.

Veľa bude závisieť od vývoja v najväčšej európskej ekonomike. Práve tam totiž smeruje väčšina výrobkov s označením Made in Slovakia. Nemecko skončí budúci rok v ťažkej recesii. Ekonomický rast tam padne podľa odhadov o 3,5 percenta HDP. Bol by to tretí najhorší výsledok od druhej svetovej vojny. Takúto pochmúrnu budúcnosť očakáva Deutsche Bank.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa