Európska únia je jednou z najbohatších častí sveta. Spolu s Veľkou Britániou je dokonca ekonomicky silnejšia ako Spojené štáty americké. Brusel plánuje svoju ekonomickú dominanciu tvrdo demonštrovať v rámci siedmeho balíčka sankcií namierených proti Moskve. V hre je stanovenie maximálnej ceny ruskej ropy pre celý svet.

Pre laika je to nepredstaviteľná predstava. Prečo by krajiny vzdialené tisícky kilometrov od vojnového konfliktu prestali zo dňa na deň nakupovať ruskú ropu? Najmä keď ide o ohromne výnosný biznis napríklad pre Indiu. Práve tamojšie rafinérie spracované čierne zlato z Ruska vo veľkom vyvážajú na európske trhy. Slobodnej Indii predsa nikto nemôže zakázať nákup ruskej ropy.

Lenže v realite môže. Štáty porušujúce stanovený cenový strop totiž dostanú zákaz dovážať svoje produkty na obrovský trh Európskej únie. Hrozba vážnych ekonomický škôd prinúti neutrálne krajiny rešpektovať sankcie stanovené Bruselom. Práve pre obavy z ekonomických následkov si ruský prezident vypočul od indického premiéra prekvapujúce slová. „Teraz nie je čas na vojnu,“ povedal Vladimirovi Putinovi počas summitu Šanghajskej organizácie pre spoluprácu premiér Naréndra Módí.

Európska únia tiež môže tvrdo udrieť na lodné spoločnosti. Napríklad zákazom prepravovať ruskú ropu. Ignorovanie týchto príkazov by aj týmto firmám znemožnilo prístup na európsky trh. V hre sú tvrdé postihy ako napríklad zmrazenie účtov a vymazanie z obchodných registrov. Ruskú ropu nakoniec budú bez obáv prepravovať len ruské tankery. Lenže tých v súčasnosti nie je dosť a stavba nových plavidiel trvá niekoľko rokov. Moskva v tomto konflikte ťahá za kratší koniec a reagovať môže len zastavením vývozu čierneho zlata do Európskej únie.

Na takýto vývoj najviac doplatí slovenská rafinéria Slovnaft. Fabrika nevie zo dňa na deň nahradiť okamžitý výpadok ruskej ropy. Postupne síce prechádza na západné suroviny. Bude to však niekoľkoročný proces a okamžité zastavenie dodávok ruskej ropy bude problém. V krajnom prípade hrozí aj dočasný nedostatok palív. Potenciálne stopnutie ruskej ropy by totiž spôsobilo problémy aj českým a maďarským rafinériám.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa