Slovenský dôchodkový systém má jeden vážny problém – nulové zhodnotenie súkromných dôchodkov. Po odchode do penzie si väčšina ľudí volí takzvané neindexované dôchodky. Znamená to, že počas celého života v starobe dostávajú z nasporených peňazí v druhom dôchodkovom pilieri rovnakú sumu.

Zamestnanec si počas pracovnej kariéry sporí v druhom pilieri. Po odchode do penzie má na účte 37-tisíc eur. Za tieto peniaze si od poisťovne kúpi takzvaný neindexovaný dôchodok vo výške 110 eur za mesiac. Rovnako vysokú sumu bude dostávať počas celého života v dôchodku. Problémy takto nastaveného systému naplno odhalila vysoká inflácia. Priemerný rast cien (CPI) podľa najnovšej makroekonomickej prognózy ministerstva financií dosiahne v tomto roku hodnotu 12,4 percenta, v budúcom 13,5 percenta.

Prudké zdražovanie výrazne okreše reálnu hodnotu nevalorizovaných penzií. V priebehu dvoch rokov až o 27,57 eura. Presnejšie, na zachovanie kúpnej sily musí súkromný dôchodok v tomto roku stúpnuť zo 100 eur na 112,40 eura a v budúcom zo 112,40 eura na 127,57 eura. Lenže nestúpne. Vysoká inflácia len v priebehu dvoch rokov zníži približne kúpnu silu súkromnej penzie o štvrtinu.

Napriek tomu v súčasnosti nejde o vypuklý problém. Dôvod? Penzie z druhého piliera poberá len pár tisíc Slovákov. Nespokojnosť státisícov ľudí príde až o pár desiatok rokov. Po tom, ako začnú do dôchodku odchádzať populačne silné ročníky súčasných štyridsiatnikov a päťdesiatnikov.

Do penzie v sedemdesiatke

Menšinovej vláde v parlamente už prešla prvým čítaním reforma druhého piliera. S veľkou pravdepodobnosťou v októbri úspešne absolvuje druhé a tretie čítanie. Milan Krajniak je ako minister práce za Sme rodina mimoriadne úspešný pri presadzovaní zmien. Napríklad sa mu podarilo získať väčšinu poslancov na zrušenie dôchodkového stropu.

Osemnásťroční ľudia s veľkou pravdepodobnosťou pôjdu do penzie až v sedemdesiatke. Skôr môžu odísť jedine v prípade, že sa im podarí odpracovať minimálne 40 rokov, v takom prípade odídu do penzie v 58 rokoch. Pri dôchodkovom strope mali ľudia odísť do penzie najneskôr v 64 rokoch. Opozičný Smer už dopredu avizuje, že v prípade účasti v budúcej vláde zruší postupné zvyšovanie veku odchodu do dôchodku a opäť zavedie dôchodkový strop.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa