Spoločnosť Wüstenrot bola minulý rok na odchode zo slovenského trhu. Nakoniec zostala a teraz mení svoju stratégiu. Utlmuje stavebné sporenie a rozbieha finančného agenta. O zmenách v spoločnosti sa TREND rozprával s predsedom predstavenstva skupiny Wüstenrot Mariánom Hrotkom.

WSS prestáva uzatvárať nové zmluvy. Čo stojí za týmto rozhodnutím?

Za týmto krokom sú vonkajšie faktory. Jedným z nich je postupné obmedzenie podpory klientov zo strany štátu prostredníctvom štátnej prémie. Jej znižovanie prispelo k tomu, že atraktivita tohto produktu klesá.

Sporiteľňa a poisťovňa Wüstenrot
Neprehliadnite

Wüstenrot mení stratégiu na slovenskom trhu a nie je sa čomu čudovať

Druhou významnou okolnosťou je situácia okolo úrokových sadzieb na finančných trhoch. Centrálne banky vydávajú peniaze za nízke, dokonca záporné, úrokové sadzby. Bankový sektor s týmito peniazmi dokáže ďalej priamo narábať a poskytovať ich ďalej napríklad vo forme hypotéky.

Sporiteľňa nedokázala rásť

Čo z toho vyplýva?

Náš model fungovania nestojí na financovaní z externých zdrojov. Úvery, ktoré poskytujeme pochádzajú z vkladov našich klientov. Im, samozrejme,. neplatíme nulový úrok, pretože za nulu by k nám peniaze nikto nevložil. Klientom platíme kreditné úroky v priemere niekde nad jedným percentom. Tým pádom aj naše úvery sú drahšie. Kým na hypotekárnom trhu sú hypotéky s úrokovou sadzbou pod jedným percentom, my ponúkame úvery zabezpečené nehnuteľnosťou, ktoré začínajú na 1,49 percenta.

Na snímke predseda predstavenstva Wüstenrot poisťovne a Wüstenrot stavebnej sporiteľne Marian Hrotka.
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Na snímke predseda predstavenstva Wüstenrot poisťovne a Wüstenrot stavebnej sporiteľne Marian Hrotka.

Čo to pre vás znamená?

Limituje nás to. Za týchto podmienok nedokážeme byť konkurencieschopní a rásť. WSS je spoločnosť, ktorá nemá veľký trhový podiel a to nás obmedzuje do budúcnosti. Nemôžeme mať inú stratégiu ako rastovú a v podmienkach stavebnej sporiteľne to nie je možné. Preto sme sa rozhodli otvoriť dvere pre finančné produkty aj iných hráčov na trhu a postupne utlmiť stavebnú sporiteľňu.

Kedy to rozhodnutie definitívne padlo?

Zvažovali sme to približne pol roka, no finálne rozhodnutie dozornej rady padlo pred troma-štyrmi mesiacmi.

Do akej miery hrala rolu novela zákona o stavebnom sporení účinná od 1. januára 2019, ktorá atraktivitu sporenia znížila?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa