Koncept decentralizovaných financií má za sebou ťažký útok hekerov. Platforma Poly Network sa stala obeťou hekerov a zmizli z nej kryptomeny v hodnote 600 miliónov amerických dolárov. Aspoň tak to vyzeralo a v podstate je to pravda. Celá situácia sa ale zvrtla nečakaným smerom. Platforma sa stala terčom etického hekera, ktorý ukradnuté peniaze vrátil. Chcel upozorniť na zraniteľnosti systému a zinscenoval tak jednu z najväčších krádeží virtuálnych mien v histórii.

banka
Neprehliadnite

Alternatívne peniaze sú pre tých, ktorým banky nerozumejú

Útok obrovských rozmerov

Platforma Poly Network umožňuje fungovanie aplikáciám, ktoré patria do skupiny Decentralizovaných financií (DeFi). Tieto protokoly vo všeobecnosti umožňujú požičiavanie peňazí bez zapojenia bánk.  V rámci DeFi existujú aj rôzne burzy, kde je možné obchodovať s rôznymi špecifickými aktívami, napríklad artefaktmi z počítačových hier.

Aby sa transakcie pomocou Poly Network uskutočnili, musia sa zapísať do bloku v rámci technológie blockchain. Ak zoberieme do úvahy iba DeFi protokoly, incident okolo Poly Network je najväčší v histórii.

Táto platforma využíva viaceré druhy konkrétnych distribuovaných databáz. Platforma v utorok s poľutovaním oznámila, že sa stala obeťou hekerov na troch sieťach blockchain. Ide o Ethereum, Polygon a BinanceChain.

Za normálnych okolností je veľmi náročné zistiť, kam peniaze zmizli. Aj pre DeFi, rovnako ako napríklad pre bitcoin, platí, že systém je pseudonymizovaný. Sledovať transakcie je možné, no konkrétne peňaženky nie je možné priradiť ku konkrétnym ľuďom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa