Poisťovňa Uniqa má za sebou rok plný mimoriadnych udalostí. Trhová štvorka počas pandemického obdobia pripravovala fúziu a prevzatie aktív spoločnosti Axa. Uniqa tak vstupuje aj na trhy druhého a tretieho dôchodkového piliera.

Spoločnosť navyše vrátila slovenskú licenciu a na trhu bude pôsobiť ako pobočka zahraničnej spoločnosti. Náročným obdobím sprevádzal poisťovňu jej generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Martin Žáček, ktorý rovnaké pozície zastáva aj v jej českej entite. TREND ho nominoval na Manažéra roka 2021. Tu je zoznam nominovaných, za ktorých môžete hlasovať aj vy. 

Čo znamenala pandémia pre poisťovníctvo?

Bola to veľká skúška, chýbal osobný kontakt, museli sme prejsť na dištančnú formu komunikácie pre uzatváranie obchodov, no najmä pre likvidáciu poistných udalostí. Nastala katarzia. Za niekoľko mesiacov prišiel taký progres, ktorý by za normálnych okolností trval niekoľko rokov. 

V tejto situácii sa zrejme zhmotnila hrozba obrovských poistných plnení. 

Pandemické riziko štandardne kryté nie je. Pri firmách môžeme hovoriť o riziku prerušenia prevádzky. Toto poistenie je však viazané na majetkovú škodu, musí dôjsť napríklad k veľkému požiaru či poruche stroja. Fabrika sa zastaví, treba ju obnovovať, pričom má aj naďalej fixné náklady. A k tomu ušlý zisk. Tieto situácie sa poisťovali. Okrem toho sú tu určité epidemické riziká. Tie sú nadviazané na situácie, keď sa určité zariadenie dostane do karantény napríklad pre žltačku. To funguje tiež. 

Juraj Habovštiak z MTS
Neprehliadnite

Kto bude Manažérom roka 2021? Developer, poisťovák, mäsiar, riaditeľ farmafirmy či šéfka úradu

V čom sa súčasná situácia líši?

Nefunguje a nemôže fungovať to, čo sa stalo teraz. Ide o kombináciu pandémie s politickým rizikom. Teda uzavretie prevádzok z rozhodnutia politikov, situácia, keď sa oni rozhodnú, že vstúpia do ekonomického cyklu. To je riziko, ktoré nie je možné komerčne poistiť, lebo presahuje schopnosti a kapacity poisťovní. 

Na druhej strane, toto nie je želaný stav ani pre vás, nechcete klientom oznámiť, že ich poistka vôbec nefunguje. Tlak na vyplácanie plnení teda bol. Ako ste si s tým poradili?

Presunul by som sa skôr do poistenia osôb. Tam sme zo životných poistení poistné udalosti spojené s covidom-19 skutočne aj kryli, či už išlo o PN, hospitalizáciu, alebo pri úmrtiach. Niektoré produkty sme rozšírili o pandemické riziká, napríklad cestovné poistenie. Chcem však zdôrazniť, že situácia je veľmi zložitá v poistení majetku. 

Prečo?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa