Poisťovňa Uniqa dokončila prevzatie dcérskych spoločností AXA v Poľsku, Českej republike a na Slovensku, čo predstavuje najväčší nákup v histórii spoločnosti. Vo štvrtok 15. októbra došlo k prevedeniu akcií Axa na spoločnosť Uniqa Insurance Group, čím sa stala právne i fakticky vlastníkom spoločností Axa na trhoch v Česku, na Slovensku a v Poľsku

Spoločnosť tak získava päť miliónov nových zákazníkov, ktorí spoločnosti prinesú poistné v objeme  približne 800 miliónov eur. Počet klientov poisťovne sa tak celkovo zvýši na zhruba  pätnásť miliónov.

Obchod za miliardu

Rakúska Uniqa sa stane jedným z najväčších poisťovateľov v strednej a východnej Európe. Za aktíva spoločnosti Axa zaplatila približne jednu miliardu eur. „Nákup bol financovaný z vlastných zdrojov, a tiež emisiou 10-ročného senior dlhopisu, s objemom emisie 600 miliónov eur. Aj po akvizícii je Uniqa naďalej veľmi dobre kapitalizovaná,“ uvádza spoločnosť Uniqa.

Ing. Martin Žáček Csc. - generálny riaditeľ poisťovne UNIQA
Neprehliadnite

Šéf poisťovne Uniqa: V neživotnom poistení nemáme závratné zisky. Daň musia platiť klienti

Transakcia bola formálne ukončená po udelení všetkých nevyhnutných povolení, no  zlúčenie spoločností Axa pod značku Uniqa bude trvať do leta budúceho roku. Okrem poistného biznisu sa Uniqa na Slovensku dostane aj na dôchodkový a investičný trh. Axa na Slovensku spravuje fondy druhého aj tretieho dôchodkového piliera.

Od 1. januára 2021 sa dôchodkové a investičné spoločnosti Axa premenujú na Uniqa. Životné a neživotné poisťovne sa zlúčia pod značku Uniqa v júli 2021. Axa formálne ukončí pôsobenie na Slovensku do konca roka 2021.

Súčasných klientov spoločnosti Axa sa zmena vlastníckych vzťahov nedotkne. „Klientov sa to z právneho hľadiska nedotkne. Pri každej fúzii preberá nástupnícka spoločnosť všetky záväzky tej pôvodnej spoločnosti. Klientske záväzky zostávajú zachované,“približuje  v rozhovore pre TREND generálny riaditeľ poisťovne Uniqa Martin Žáček.

Penzijné fondy teda zmenia značku. „Ako klientovi penzijného fondu vám príde informácia, že sa zmenil majiteľ, ktorým bude Uniqa. Pri penzijnom fonde nedochádza k fúzii, ten sa len prevezme. Okrem tejto informácie máte v prípade fúzie poisťovne ako klient všetky práva, ktoré sú s takouto fúziou spojené,“ dopĺňa M. Žáček s tým, že klienti poisťovne môžu vyjadriť so zlúčením nesúhlas a od zmlúv odstúpiť.

Silnejšia pozícia na Slovensku

Transakcia bude znamenať výrazné posilnenie rakúskej značky aj na Slovensku. „Vďaka integrácii získa Uniqa poisťovňa na Slovensku 750-tisíc nových zákazníkov. Ročné predpísané poistné by sa malo po fúzii posilniť o výkon spoločnosti Axa, čo predstavuje približne 112 miliónov eur. Uniqa si tak na Slovensku upevní svoje štvrté miesto a zvýši svoj trhový podiel na viac ako desať percent,“ upozorňuje spoločnosť Uniqa vo svojom stanovisku.

V roku 2019 dosiahla spoločnosť Uniqa zisk po zdanení vo výške viac ako 3,2 milióna eur, medziročne ale poklesol o približne desať percent. V roku 2018 sa totiž zisk spoločnosti dostal na viac ako 3,6 milióna eur.