Wüstenrot, zdá sa, zažije na slovenskom trhu déjà vu. Spoločnosť 27. júla oznámila, že končí s uzatváraním nových zmlúv o stavebnom sporení. Je to jasný signál, že táto firma nemá ďalej záujem tento biznis na Slovensku rozvíjať. Práve v Českej republike už Wüstenrot stavebnú sporiteľňu odpredal, celá transakcia sa uzatvorila minulý rok. Spolu s hypotekárnou bankou tieto aktíva v Česku získala spoločnosť Moneta.

Neatraktívny produkt

Nie je sa čomu čudovať, že pre Wüstenrot nie je stavebné sporenie viac atraktívne. Pozícia stavebného sporenia sa totiž postupne zhoršuje.

Stavebné sporenie je na Slovensku legendou medzi finančnými produktami. Existuje v podstate odjakživa a na Slovensku svojho času bolo práve sporenie obľúbeným spôsobom, ako zveľadiť vlastné bývanie, ale aj sporiť. Finančný trh bol málo rozvinutý, možností kam vkladať svoje peniaze veľa nebolo a popri investičnom životnom poistení sa tak darilo aj stavebnému sporeniu. To všetko je ale minulosť.

Banky v máji poskytli rekordný objem hypoték
Neprehliadnite

Banky na Slovensku v máji poskytli rekordný objem hypoték

Trh so stavebným sporením sa od deväťdesiatych rokov posunul k horšiemu. Kľúčová je novela účinná od 1. januára 2019. Tá do stavebného sporenia zaviedla viacero limitov, okrem iného obmedzila prístup klientov k štátnej prémii. Peniaze vložené do stavebného sporenia sa tak zhodnocujú omnoho slabšie.

Novela účinná od 1. januára 2019
Štátna prémia je dostupná iba pre ľudí, ktorých príjem nepresahuje 1,3 násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Aktuálne je to teda približne 1 500 eur. Okrem toho sa znížila percentuálna výška štátnej prémie z 5 percent na 2,5 percenta z ročného vkladu. Na získanie maximálnej štátnej prémie vo výške 70 eur je potrebné vložiť do sporenia 2 800 eur. Novela taktiež sprísnila pravidlá týkajúce sa účelu použitia finančných prostriedkov zo stavebného sporenia.

Tlak od bánk

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa