Slovenský hypotekárny trh zažíva rekordné obdobie. Historicky nízka úroková sadzba z nových hypotekárnych úverov, ktorá sa v novembri dostala na 0,97 percenta a trend zlacňovania úverov ovplyvňujú aj tých klientov, ktorí už svoje úvery čerpajú dlhšie.

Zlacňujú všetky hypotéky

Priemerný úrok zo stavu všetkých hypoték sa v novembri dostal na 1,26 percenta. Ide o hypotekárne úvery bez štátnej podpory pre mladých. Táto sadzba už dlhodobo postupne klesá. V októbri 2020 bola táto sadzba 1,28 percenta, v novembri sa medzimesačne znížila o 0,02 percentuálneho bodu. 

Dôvodom je konkurenčný boj medzi bankami a taktiež prostredie nízkych úrokových sadzieb, ktoré v eurozóne trvá v podstate od vstupu Slovenska do menovej únie. V januári 2009 bola priemerná úroková sadzba zo stavu všetkých hypoték na úrovni 6,12 percenta, pod hranicu troch percent sa táto sadzba prvýkrát dostala v apríli 2016. Pokles pokračuje aj počas roku 2020 v januári minulého roka bola sadzba na hranici 1,40 percenta.

Budova Národnej banky Slovenska.
Neprehliadnite

Ceny hypoték spadli pod psychologickú hranicu, úroky klesli na nové dno

Tento vývoj v podstate znamená, že refinancovanie hypotéky je jedným zo spôsobov, ako si znížiť záťaž, ktorú spôsobujú splátky úverov. To môže byť dôležité najmä v súčasných krízových časoch, keď hrozí, že sa problém so splácaním úverov prehĺbi. Výmena pôvodného úveru za nový lacnejší je totiž spôsob, ako si znížiť splátku bez negatívnych dôsledkov.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa