Európska centrálna banka (ECB) apeluje na komerčné banky, aby opäť nevyplácali dividendy akcionárom a zisky si ponechali ako kapitálové rezervy. Bankové domy by mali pristupovať k výplate dividend a spätnému odkupu akcií „s extrémnou prudenciou“, teda s veľkou obozretnosťou.

„Finančné inštitúcie, ktoré majú v úmysle rozhodnúť o výplate dividend, prípadne o spätnom odkupe akcií, by mali kontaktovať svoje dohľadové tímy, viesť o ňom dialóg a debatovať o tom, či zamýšľaná miera distribúcie dividend je prudentná,“ uvádza ECB vo svojom stanovisku.

Toto odporúčanie ECB posiela smerom k finančným inštitúciám, ktoré sú považované za „významnú dohliadanú skupinu“. Centrálna banka zároveň ale upozorňuje, že pre zvýšenie podpory reálnej ekonomike by mali aj menej významné finančné inštitúcie regulovať výplatu dividend.

ECB
Neprehliadnite

Nízke úrokové sadzby sú veľké riziko, odkazujú viacerí odborníci

Odporúčané obmedzenia

ECB od komerčných bánk nechce, aby kumulované zisky z období rokov 2019 a 2020 nerozdeľovali akcionárom vôbec. Za obozretné vyplatenie dividend považuje sumu, ktorá nepresahuje pätnásť percent kumulovaného zisku. ECB ale odporúča bankám, aby nevyplácali akcionárom viac zisku, ako je suma zodpovedajúca dvadsiatim bázickým bodom hodnoty kapitálu CET1. Vyplatenie zisku teda viaže na jeden z kľúčových kapitálových ukazovateľov. Komerčná banka má použiť taký spôsob výpočtu, z ktorého vyplynie vyplatenie nižšej sumy.

Takéto odporúčania vo všeobecnosti znamenajú, že banky sa stávajú menej zaujímavými pre vlastných investorov, keďže im v podstate negenerujú zisk, ktorý by mohli voľne používať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa