Národná banka Slovenska (NBS) prekvapuje pozitívnymi správami. Napriek tomu, že pandemická situácia zďaleka nie je dobrá a zatiaľ sa ani nezlepšuje, ekonomický výhľad je omnoho priaznivejší.

„Recesia, ktorá zasiahla slovenskú ekonomiku v tomto roku, by mala byť miernejšia, ako odhadovali skoršie predikcie. Navyše, ekonomika Slovenska by sa mohla vrátiť na predkrízovú úroveň už v druhej polovici budúceho roka, a teda podstatne skôr v porovnaní s predošlými odhadmi,“ upozorňuje NBS vo svojom stanovisku.

Omnoho miernejší prepad

Slovenská ekonomika by tak podľa aktuálnych odhadov mala v tomto roku oslabiť o 5,7 percenta. Predchádzajúca prognóza pritom pre tento rok počítala s oslabením až o 8,2 percenta. Odhad na budúci rok sa nemení, ekonomika by mala posilniť o 5,6 percenta. NBS vylepšuje aj prognózu na rok 2022. Slovenské hospodárstvo by si malo prilepšiť o 4,8 percenta, predchádzajúci odhad bol o 0,6 bodu horší.

ECB
Neprehliadnite

Nízke úrokové sadzby sú veľké riziko, odkazujú viacerí odborníci

Banka naďalej pripúšťa, že panuje obrovská neistota a je náročné sa v ekonomických údajoch orientovať. Preto sú čísla v jednotlivých prognózach veľmi rozkolísané. „Na jar sme hovorili, že prepad ekonomiky tento rok bude niekde medzi približne piatimi a desiatimi percentami. V júni sme sa posunuli k hornej hodnote tohto pásma, v septembri sme sa dostali do stredu pásma a teraz sme už blízko dolného konca pôvodného intervalu, kde ekonomika zrejme napokon aj skončí,“ uvádza NBS.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa