„Pre mnohých ľudí pôsobí priam ako magnet, ak je v názve danej profesie použité slovo typu manažér či vedúci,“ poukazuje Jana Mesárová z agentúry Wincott People. „Očakávajú totiž, že s takouto pozíciou sa automaticky spája lepšia výplata, pohodlnejšia náplň práce či možnosť riadiť ľudí.“

Ako ďalej dodáva, opak býva často pravdou. „Nedostatok pracovnej sily spôsobil, že ľudia sú prieberčivejší. Chcú mať pohodlnejšiu prácu, preto sa častejšie obzerajú práve po takých pozíciách, ktorých názov znie honosne.“ Kým na horšie platené pozície sa hlásia desiatky uchádzačov, tie lepšie honorované často zostávajú nepovšimnuté.

Merchandiser a front office manager

V prípade uvádzania lákavých slovíčok platí, že nie je manažér ako manažér, upozorňuje Eva Sulovcová z portálu Kariera.sk. V súčasnosti sa podľa nej s takýmito slovami operuje až príliš často.

„Či už je to napríklad office manager, pričom ide o sekretárku/asistentku, ale aj napríklad taký front office manager, čo je názov pre recepčného. Často natrafíte aj na manažéra logistiky, čo je dobre znejúci názov pre pozíciu dispečera. Ďalším príkladom je back office specialist, čo v preklade znamená administratívny pracovník, ktorý zabezpečuje podporu vybraným oddeleniam firmy,“ vymenúva E. Sulovcová.

Veľmi lukratívne môže znieť napríklad aj pozícia merchandiser, ktorej náplňou práce je dokladanie tovaru.

Najpreceňovanejšie profesie

S rastúcim nedostatkom pracovnej sily sa domáce firmy čoraz častejšie stretávajú s tým, že uchádzači o zamestnanie preferujú profesie, ktoré dobre vyzerajú najmä „na papieri“. „V skutočnosti však je za takúto prácu menej peňazí a je výrazne náročnejšia, než je to v prípade iných pozícií, ktoré zas uchádzači radi prehliadajú,“ vysvetľuje J. Mesárová.

Pekne znejúce názvy pozícií podľa nej často patria k najpreceňovajším profesiám, čoho príkladom je office alebo front desk manager. Skutočný office manager dokáže na Slovensku zarobiť viac ako tisíc eur v hrubom. Často sa však pod touto pozíciou skrýva obyčajná pozícia asistenta/asistentky. Vtedy je mzda výrazne nižšia, približne 700 eur v hrubom.

„Podobné je to s front desk managerom (recepčný/recepčná), kde býva plat ešte nižší, približne 650 eur mesačne v hrubom. Vedúci recepcie však môže počítať s príjmom o približne 200 eur vyšším,“ uvádza príklad J. Mesárová.

Sandwich artist a slovoľub

Veľa obchodníckych pozícií sa tiež skrýva za honosnými názvami key account specialist, špecialista podpory predaja či obchodný reprezentant. Človeka, ktorého obsadzujú v oblasti zákazníckeho servisu, zasa zvyknú nazývať customer manager či client support agent.

„Trochu komicky však vyznievajú bežné pozície, ktoré sa zamestnávatelia snažia ‚povýšiť‘, a preto obsluhu napríklad v parfumérii nazývajú konzultantom, pričom vykonáva bežnú prácu obchodníka-predavača. Často sa tiež táto pozícia označuje aj ako predajný poradca,“ myslí si E. Sulovcová.

Ako ďalej dodáva, niekedy sa však firmy vyslovene „pohrajú“ s názvami pozícií a môžete natrafiť aj na pozíciu sandwich artist, čo je vtipný a originálny názov pre človeka, ktorý pripravuje sendviče v stánkoch s občerstvením.

Kníhkupectvo Martinus napríklad nedávno vypísalo konkurz na pracovnú pozíciu „slovoľub“, ktorý má okrem iného riešiť komunikáciu so zákazníkmi na sociálnych sieťach.