India na budúci rok predstaví vlastnú virtuálnu menu. Bude fungovať na základe technológie blockchain. V utorok to avizovala indická ministerka financií Nirmala Sitharamanová. Ministerka očakáva, že tento krok výrazne podporí indickú ekonomiku. Digitálna rupia by sa mala začať používať na prelome rokov 2022 a 2023.

Štátna kryptomena namiesto zákazu

Ministerka o novej virtuálnej mene hovorila v indickom parlamente počas predstavovania návrhu štátneho rozpočtu. Bližšie detaily o fungovaní tejto meny však neuviedla.

India patrí ku krajinám, ktoré v súvislosti so súkromnými virtuálnymi menami hovoria skôr o rizikách a hľadajú spôsoby, ako používanie súkromných virtuálnych mien obmedzovať. V minulom roku sa dokonca špekulovalo, že by India mohla používanie kryptomien zakázať.

V súčasnosti už ministerka financií pripúšťa, že v krajine by obchodovanie s virtuálnymi menami mohlo byť povolené, hoci s určitými regulačnými obmedzeniami. Zároveň avizuje, že India uvalí na zisky z obchodovania s kryptomenami daň vo výške tridsať percent.

Podľa N. Sitharamanovej sa obchodovanie s virtuálnymi menami rozšírilo natoľko, že si táto trieda aktív vyžaduje špeciálny režim zdaňovania.

India je obrovský trh

India patrí k najvýznamnejším trhom s virtuálnymi menami. Singapurská spoločnosť TripleA vo svojej analýze odhadla, že celkový počet držiteľov virtuálnych mien sa v roku 2021 vyšplhal na 300 miliónov. Z tohto počtu až sto miliónov používateľov je práve z Indie, čo je celosvetovo najviac. Oficiálne údaje ale neexistujú, preto sa odhady výrazne líšia. Pre porovnanie, v USA drží virtuálne meny zhruba 27 miliónov vlastníkov.

Virtuálne meny nabrali v Indii na atraktivite s nástupom pandémie. Analytici považujú návrh na zdaňovanie kryptomien v krajine za pozitívny signál a obavy z toho, že krajina virtuálne meny zakáže, sa zmierňujú. Režim zdaňovania navyše túto triedu aktív legitimizuje.

Ďalšie dôležité správy

Šéf americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell
Neprehliadnite

Fed robí kroky k vlastnej digitálnej mene. Možno bude používanie virtuálneho dolára obmedzovať