Pozícia virtuálnych mien sa postupne mení. Od špekulatívnej kurióznej investície sa myšlienka súkromných inak fungujúcich peňazí stala relevantnou triedou aktív. Neustále vznikajú nové investičné nástroje, ktoré rozvíjajú kryptomeny ako investičné aktívum. Stále platí, že žiadna zo súkromných mien nefunguje ako platidlo. Nie je vylúčené, že sa to v budúcnosti podarí, no virtuálne meny k tomu majú dnes ešte ďaleko. Navyše kryptomeny vstupujú do nových ekonomických podmienok. Práve preto je v debate o kryptomenách stále veľa nejasností a neistoty. Aká by mohla byť budúcnosť kryptomien, zisťoval TREND v ankete medzi odborníkmi.

Kryptomeny majú povesť veľmi rizikového aktíva. Ako vyzerá investor, ktorý by mohol v súčasnosti investovať do kryptomien?

Dominik Hapl
Vnútorná hodnota kryptomien je prinajmenšom otázna alebo sa aspoň veľmi ťažko hľadá prístup, ako ju vyčísliť. Na druhej strane je to segment, na ktorom môže vyrásť niečo, čo nám ešte dnes pripadá nepredstaviteľné a čo nedokážeme oceniť. Preto zdôrazňujeme, že kryptomeny sú stále rizikové a nestále aktívum, ale nie je vôbec zlé mať v ňom drobnú časť svojho finančného majetku. Povedzme päť percent. Keby aj kryptomeny skončili fiaskom, vás ako investora by to nezruinovalo. Ak však vzrastú desaťnásobne, rozhodne vás to poteší. Dnes existujú ETF investujúce do kryptomien, ktoré vám umožnia podieľať sa na raste ceny, ale nemáte starosť s kryptomenovou burzou, nemusíte sa obávať hekerského útoku alebo presúvať kryptomeny do peňaženky. V konečnom dôsledku sú takéto ETF po roku držby oslobodené od dane, čo v prípade klasických kryptomien nakúpených na kryptoburze neplatí. 

Dušan Matuška
Je to človek, ktorý si uvedomuje, že inflácia sa len tak nezastaví, lebo to povie pán centrálny bankár. Mal by to byť človek, ktorý si uvedomuje, že držanie peňazí na bežnom účte v štátnej mene nie je cesta uchovania hodnoty v čase. Mal by to byť človek, ktorý sa nepozerá len na krátkodobé zisky a ktorého neženie chamtivosť, ale hľadá cestu, ako si sporiť na dlhší čas, a nerozhodí ho krátkodobý pokles o desiatky percent. Človek, ktorý si váži svoje finančné súkromie a ktorému prekáža, že všetky bankové transakcie sú pod drobnohľadom a peniaze v banke nie sú „až tak jeho peniazmi“. To je mentálne nastavenie človeka, pre ktorého môže byť svet kryptomien zaujímavá alternatíva na preskúmanie.

David Stancel
Myslím si, že povesť kryptomien ako rizikového aktíva bola výrazná hlavne v minulosti, dnes to už až tak neplatí, minimálne o top kryptomenách s väčšou trhovou kapitalizáciou. Samozrejme, každé aktívum má svoje riziká, ale myslím, že minimálne pri bitcoine a ethereu sú už dnes riziká pomerne nízke. Stále však platí, že zvyšok kryptotrhu sú pomerne exotické a relatívne rizikovejšie aktíva oproti klasickým akciám, ETF, realitám a podobne. Minimálne bitcoin a ethereum sa už dostávajú do portfólia relatívne širokej verejnosti. Vzhľadom na inflačné tlaky, ktoré sa zhmotňujú čím ďalej, tým viac, je to prirodzené a zastávam názor, že by dnes už skutočne mali mať miesto v každom investičnom portfóliu. Infraštruktúra a dostupnosť kryptomien sa za posledné dva roky výrazne zlepšili, preto dnes do kryptomien investuje široká škála retailových investorov, hoci je pravda, že prevažujú mladšie ročníky.

Martin Lindák
Vyzerá stále rovnako, obľubuje riziko a nemá problém stratiť svoj vklad. Kryptomeny sú stále na hojdačke, tak ako pri ich vzniku, aj keď volatilita sa zmenšuje. Napriek tomu sú to stále neštandardné rasty či prepady oproti tradičným aktívam, ako sú napríklad akcie. Je pravda, že množstvo ľudí, ktorí vložia peniaze do kryptomien, v skutočnosti nevie, do čoho investujú a aké to má riziká. Občas mi niekto napíše, že investoval do kryptomeny alebo nejakej spoločnosti, ktorá mu má zhodnotiť peniaze, no nikto ju nepozná a vznikla predvčerom. Ak už chce investor investovať, nech to radšej spraví na vlastnú päsť a investuje do najväčších kryptomien, ako je napríklad bitcoin či ethereum.

Ako bude vyzerať budúcnosť kryptomien? Ako sa im bude dariť v čase rastúcich úrokových sadzieb?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa