Okamžité platby sú tu. Znamená to zrýchlenie peňažného obehu na Slovensku a dá sa očakávať, že stúpne atraktivita bankových prevodov napríklad v porovnaní s platbami kartou. Okamžité platby dnes spustila Slovenská sporiteľňa, VÚB banka a Tatra banka. Spolu s klientmi Tatra banky budú mať okamžité platby k dispozícii aj klienti Reiffeisen banky a klienti ďalších finančných inštitúcii, ktoré ale nečakali na spustenie platieb na Slovensku. Okamžité platby majú k dispozícii napríklad aj klienti spoločnosti Revolut, prípadne klienti N26.

Stačia sekundy

Tento systém znamená, že platby sa budú uskutočňovať v priebehu niekoľkých sekúnd. Slovenská banková asociácia ešte na jeseň minulého roku poznamenala, že platby by sa štandardne mali uskutočniť do desiatich sekúnd. V utorok ráno pri štarte tohto systému boli tieto platby rádovo rýchlejšie a pod túto hranicu sa bez problémov dostali.

Tri slovenské banky, ktoré dnes okamžité platby odštartovali, majú podiel 59 percent na platbách a zároveň je v týchto bankách otvorených 53 percent účtov. Okamžité platby má teda k dispozícii väčšina obyvateľov krajiny.

Slovensko sa zapojilo do medzinárodnej schémy okamžitých platieb v eurách, ktorá aktuálne funguje v dvadsiatich šiestich krajinách sveta. Klienti slovenských bánk, ktoré sa do systému zapojili, môžu v priebehu niekoľkých sekúnd posielať platby aj do zahraničia. Podmienkou pre využívanie tejto služby je, aby boli obe banky súčasťou schémy okamžitých platieb.

Nepríjemnosťou pre slovenských klientov môže byť, že v okolitých krajinách je súčasťou systému, do ktorého sa pripojili slovenské banky, relatívne málo subjektov. V Česku túto službu ponúka iba jeden subjekt, to isté platí aj o Poľsku. V Rakúsku je situácia lepšia, keďže náš sused je súčasťou eurozóny. V Rakúsku je v systéme viac ako štyristo bánk.

Slovenskí klienti sa teda nebudú môcť okamžitými platbami spojiť s veľkými bankami v Česku a ani v Maďarsku. Tieto dve krajiny totiž majú vlastné systémy okamžitých platieb vo vlastných menách. Tie však nie sú kompatibilné so systémom okamžitých platieb v eurách, do ktorého sa slovenské banky zapojili.

Okamžité platby, ktoré na Slovensku odštartovali, fungujú napríklad aj vo Veľkej Británii. Dôležité je, aby sa transakcia uskutočnila v eurách. Takáto sa môže uskutočňovať aj vtedy, keď je protiúčet vedený v inej mene, no banka prijímateľa uskutoční konverziu v podstate v poslednom kroku.

Platby majú limity

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa