Olympijské hry v Pekingu, ktoré sa začínajú začiatkom februára, sú v mnohých smeroch jedinečné. Peking je prvé mesto, kde sa uskutočnia zimné hry a konali sa aj letné. Tieto hry sú výnimočné aj tým, že sa nad svetom stále vznáša hrozba pandémie, a to mení športový a spoločenský sviatok do veľmi diétnej podoby.

Tieto hry sú špecifické aj tým, že čínsky režim urobí z hier inkubátor pre digitálnu menu, ktorú vydáva čínska centrálna banka.

Olympijské hry sú pre režim príležitosťou odprezentovať vlastnú digitálnu menu globálnej komunite v domácom prostredí. Bez ohľadu na to, že hry budú štíhlejšie ako v minulosti, snahou režimu je, aby sa použitie digitálneho jüanu stalo významnou platobnou metódou.

Čína presadzuje vlastnú digitálnu menu

Čínska centrálna banka robí viaceré kroky k tomu, aby účastníci hier digitálnu čínsku menu používali. K dispozícii bude aplikácia, v ktorej bude digitálny jüan uložený, k dispozícii bude aj fyzická platobná karta a zahraničnú menu si za elektronický jüan bude možné vymeniť aj v bankomatoch. Športovci a členovia výprav budí mať k dispozícii náramky, ktoré slúžia ako digitálna peňaženka.

Nebude prekvapením, ak sa zahraniční účastníci hier postavia proti využívaniu čínskej digitálnej meny. Okolo hier je totiž geopolitické napätie a okrem iného sa objavujú výzvy na bojkot čínskych technológií, okrem iného aj e-jüanu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa