Slováci nemajú dostatočnú investičnú gramotnosť. Znamená to, že v podstate nerozumieme princípom, na základe ktorých investovanie funguje. Slovákov pri investovaní brzdia aj medzery v základnom vzdelaní.

„Okrem toho, že mnohí nedokážu odlíšiť investovanie od sporenia alebo nesprávne vyhodnotiť možné riziká, nechápu tiež koncept zloženého úročenia a veľké problémy im robí aj počítanie výnosov či percent,“ upozorňuje investičná platforma Portu, ktorá rozbehla prvé meranie investičnej gramotnosti Slovákov.

Prvý ročník prieskumu je zostavený tak, že výsledkom je index investičnej gramotnosti, ktorý má v tomto prvom roku hodnotu 100. Tento výsledok je základom do porovnávaní ďalších ročníkov prieskumu. Prieskum bol založený na teste, ktorý pozostával z desiatich otázok, ktoré sa týkali investícií. Otestuje svoje znalosti aj vy.

Mladší sú na tom lepšie

Výsledky prvého ročníka prieskumu neukázali veľa pozitív, no za priaznivé sa dá považovať to, že relatívne uspokojivé výsledky dosiahla mladšia generácia. Veková skupina od osemnásť do dvadsaťšesť rokov dosiahla hodnotu 101,6 bodu.

Najlepšie výsledky dosiahla veková skupina od päťdesiatštyri po šesťdesiatpäť rokov. Ich vedomosti sa vyšvihli na 107,3 bodu. Starším Slovákom pravdepodobne pomohli životné skúsenosti, ktoré im zabezpečili aj relatívne vyššie príjmy. Preto sa pravdepodobne už vo svojom živote vážnejšie zaoberali tým, čo by mali s peniazmi urobiť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa