Predplatiť TREND

Práve čítate: Ako ste na tom s investičnou gramotnosťou? Otestujte sa

Diskusia () Uložit článok Zdieľať článok Predplatiť TREND
Predplatiť TREND
30.1. 18:00 | Kvízy

Ako ste na tom s investičnou gramotnosťou? Otestujte sa

investovanie Zdroj: Shutterstock

Zistite, či máte vedomosti, ktoré investor potrebuje

sporenie

1/10 Ako by ste popísali hlavný rozdiel medzi investovaním a sporením? Vyberte prosím z nižšie uvedených výrokov ten, ku ktorému sa prikláňate najviac.

Foto: Shutterstock
londýnska burza makléri britská banka Lloyds TSB britské banky Royal Bank of Scotland RBS  HBOS vláda finanèná investícia vládna pomoc svetové globálne trhy burzy akcie bankovníctvo dôvera obnovenie

2/10 Aký vzťah platí obvykle medzi rizikom a výnosom?

Foto: TASR/AP/ALASTAIR GRANT
Ilustračný obrázok

3/10 Keď investujete do viacerých firiem miesto investície len do jednej, tak:

Foto: Shutterstock
Gold,Bars,On,Stock,Market,Newspaper,-,3d,Illustration

4/10 Predstavte si, že úrok na vašom účte je jedno percento ročne a inflácia dosiahla dve percentá ročne. Po uplynutí jedného roku si z peňazí na účte môžete kúpiť:

Foto: Shutterstock
,

5/10 Máte k dispozícii nasledujúce informácie o historickej výkonnosti dôchodkového fondu. 2018: 2 %, 2019: 4 %, 2020: 6 %. Na základe týchto informácií sa dá povedať, že výnos v roku 2021 bude oproti roku 2020:

Foto: Pixabay

pôvodný súbor:_MST_nova grid karta_001.jpg

6/10 Na sporiacom účte s garantovaným dvojpercentným ročným výnosom uložíte na začiatok jednorazovo vklad sto eur. Pokiaľ nebudete peniaze vkladať ani vyberať a zanedbáte vplyv daní, po piatich rokoch budete mať:

Foto: Marián Angelovič
EBE 10 Peking - Čínske akciové trhy dnes pokračujú v poklese, aj keď jeho rozsah už nie je taký dramatický ako v pondelok 24. augusta, keď hlavný index šanghajskej burzy stratil okolo 8,5 %. Investori sa však ďalej zbavujú akcií potom, čo vláda ani po

7/10 Predstavte si, že ste investovali 100 eur na akciovom trhu. V prvom roku poklesla hodnota investície o tridsať percent a v nasledujúcom roku o tridsať percent vzrástla. Vo výsledku je hodnota vašej investície:

Foto: Mark Schiefelbein
Deò otvorených dverí v NBS

8/10 Dokázali by ste povedať, ktorá z nasledujúcich organizácií zaručuje poistenie proti poklesu na akciovom trhu?

Foto: Martin Baumann
Tim Cook

9/10 Predstavte si, že ste nakúpili akcie spoločnosti Apple. Pokiaľ od doby nákupu zosilnie euro z 1 EUR/USD na 0,80 EUR/USD a ostatné faktory (vrátane ceny akcií) zostanú bez zmeny, hodnota týchto akcií v eurách bude:

Foto: cnet.com
Several,Hundred,Rolls,Of,Euro,Banknotes,In,Different,Positions.

10/10 Akou sadzbou sú v Slovenskej republike zdanené príjmy fyzických osôb z predaja cenných papierov držaných kratšie ako jeden rok?

Foto: Shutterstock
Hrať znova Ďalšie kvízy

Video