Zmeny v treťom pilieri, ktoré majú priniesť výrazné zmeny prešli minulý týždeň vládou. Veľká zmena fungovania tretieho piliera je zabalená do návrhu zákona o celoeurópskom osobnom dôchodkovom produkte. Tento zákon zároveň upraví fungovanie tretieho piliera.

Základnou myšlienkou tohto zákona je ale prevzatie európskych pravidiel do slovenskej legislatívy. Tento nástroj má umožniť dôchodkové sporenie tým ľuďom, ktorý sa pohybujú po celoeurópskom pracovnom trhu a chcú v každej krajine EÚ, kde pracujú, pokračovať v sporení na dôchodok. „Celoeurópsky osobný dôchodkový produkt predstavuje medzinárodne prenositeľný spôsob zabezpečenia sa na penziu. Odpovedá na zvýšenú mobilitu pracovníkov v rámci Európskej únie tak, že prináša možnosť preniesť si dôchodkové úspory cez hranice členských krajín. Je tak vhodným riešením pre občanov, ktorí počas života pracujú vo viacerých európskych krajinách,“ hovorí k zákonu ministerstvo práce.

Európske dôchodkové pravidlá začnú platiť od 22. marca tohto roku, daňová legislatíva je účinná od 1. januára 2023.

Otvoriť si tento produkt môže každý, kto má osemnásť rokov. Sporiteľ ho bude môcť čerpať v prípade odchodu do dôchodku, alebo v ťažkej životnej situácii, ako je invalidita, ťažké zdravotné postihnutie či dlhodobá nezamestnanosť pred dosiahnutím dôchodkového veku.

Rôzne režimy vyplatenia peňazí

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa