Peňažná hotovosť má svoje miesto v ekonomike a aj si ho nejaký čas ešte udrží. Napriek všetkým jej nevýhodám mnohí ľudia chcú mať možnosť peniaze fyzicky držať v ruke.

Chceme súkromie pri platení

Európska centrálna banka (ECB) zverejnila výsledky konzultácie k pripravovanému digitálnemu euru a na budúcu virtuálnu menu majú občania podobné požiadavky ako na  hotovosť. Prieskum, ktorý centrálna banka uskutočnila na vzorke 8 200 respondentov, ukázal, že ľudia si žiadajú od digitálneho eura predovšetkým ochranu súkromia. Túto vlastnosť vyžaduje až 43 percent respondentov. Až na druhom mieste je bezpečnosť, ktorú zdôraznilo osemnásť percent respondentov. Aj to je signál, že hotovosť prežije a bude fungovať popri virtuálnych menách a bezhotovostných platbách.

sach
Neprehliadnite

Konzervatívne investície nezarábajú, bohatí to robia inak

Práve anonymitu považuje za kľúčovú vlastnosť hotovosti analytik INESS Martin Vlachynský. Hotovosť má podľa neho aj ďalšie výhody. Jednou je absencia medzičlánku pri uskutočňovaní platieb a druhou zvrchovanosť používateľa nad svojím finančným majetkom. „Nie je problém jedným rozhodnutím kompletne odstaviť jedinca od akýchkoľvek možností disponovať peniazmi. Scenárov si môžeme predstaviť niekoľko – od banálneho administratívneho omylu exekútora, až po cielený útok skorumpovaného štátneho orgánu či totalitného režimu,“ hovorí M. Vlachynský.

„Zvrchovanosť nad úsporami je väčšia v prípade hotovosti než v prípade bankových depozít. Dnešné banky nie sú trezor, peniaze do nich ,neukladámeʻ, ale ich banke požičiavame. S tým sú spojené výhody, ale aj riziká,“ dodáva.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa