Odklad splátok úverov sa oficiálne skončil. Nové žiadosti banky už neprijímajú a dlžníci, ktorí sa dostanú do problémov musia počítať s tým, že ak nebudú riadne splácať, v úverovom registri budú mať negatívny zápis, že svoje záväzky nesplácajú. To štandardne znamená veľké problémy v prípade, že budú chcieť získať úver v budúcnosti.

Ceny hypoték sú vo februári opäť na historickom minime
Neprehliadnite

Ceny hypoték sú vo februári opäť na historickom minime

Možnosť požiadať o odklad splátok v špeciálnom pandemickom režime vypršala na konci marca tohto roku. Pandemický odklad splátok tak bude postupne dobiehať do konca tohto roku. Aktuálne je stále aktívnych približne tridsať percent žiadostí o odklad, sedemdesiat percent z nich už uplynulo. NBS teda už má základnú predstavu o tom, ako sa darí úvery opäť splácať. Celkový objem odložených úverov v rámci Lex korona je na úrovni takmer šesť miliárd eur.

Problémy sú zatiaľ okrajové

Problémy so splácaním po ukončení odkladu sa podľa Národnej banky Slovenska (NBS) objavujú približne pri 4,2 percenta úverov na bývanie a 13,9 percenta spotrebiteľských úverov. Spolu je v problémoch teda zhruba 6,1 percenta úverov. Klasifikovaných ako zlyhaných je podľa NBS málo, úvery sa takto označujú až vo chvíli, keď ich klienti nesplácajú deväťdesiat dní a dlhšie. Dovtedy sú úvery v omeškaní. „Na zhodnotenie vývoja zlyhaných úverov preto bude potrebný dlhší čas. Ak by však podobné trendy zostali v platnosti aj pri odkladoch končiacich neskôr, do problémov so splácaním by sa dostalo približne 0,6 percenta celkového portfólia úverov,“ hovorí NBS.

To je v podstate dobrá správa, kupovanie času, ktorým odklady splátok v podstate sú, bankám a aj klientom pomohlo. „Väčšina klientov sa bez väčších problémov vracia k štandardnému splácaniu. Aktuálne štatistiky Tatra banky vo veľkej miere kopírujú sektorové štatistiky, nezaznamenali sme žiadne signifikantné rozdiely,“ hovorí Zuzana Žiaranová, hovorkyňa Tatra banky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa