Schéma štátnej pomoci pre firmy zasiahnuté pandémiou, označená ako Prvá pomoc Slovensku+, nenapĺňa svoj potenciál. Tvrdí to Národná banka Slovenska (NBS), ktorá prepočítala, do akej miery sa pomoc využíva. „Úroveň čerpania najvýraznejšej dotačnej pomoci na udržanie zamestnanosti klesala v  jednotlivých štvrťrokoch minulého roka. Najvýraznejšie sa čerpala na začiatku pandémie, takmer 90 percent potenciálu, kedy sa aj obmedzenia týkali takmer celej ekonomiky. Ku koncu roka miera čerpania klesla oproti druhému štvrťroku o štvrtinu na 68 percenta.

Na snímke zľava  Igor Matovič, podpredseda vlády, Eduard Heger a predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VÚB banky Alexander Resch počas tlačovej konferencie so zástupcami bankového sektora na tému:
Neprehliadnite

Kupovanie času pomohlo. Odklad splátok bude už len dobiehať

Príčin je viac

Pokles čerpania pomoci má objektívne príčiny. „Posledný štvrťrok minulého roku a vypočítaný potenciál ovplyvnilo aj to, že priemysel ako veľký zamestnávateľ nemusel zastaviť výrobu, tak ako to bolo v prvej vlne. Pomoc preto bola v konečnom dôsledku nižšia ako počas prvej vlny a smerovala viac do služieb,“ hovorí NBS.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa