Minulý týždeň ohlásil americký prezident Joe Biden, že sa chystá výrazne zvýšiť dane z kapitálových výnosov. Myslíte si, že trhy budú na to reagovať nejako panickya už teraz začnú vypredávať akcie z portfóliá alebo môžeme očakávať len nejakú miernu reakciu?

Myslím si, že to bude mať skôr ten druhý dopad. Uvidíme, možno nastanú len nejaké mierne reakcie, pretože dlhodobí investori majú nastavené stratégie tak, že sledujú dlhodobý horizont – čiže päť až desať rokov. Nejaká krátkodobá nepríjemnosť v podobe vyšších daní ich, samozrejme, do určitej miery zabolí cez ich peňaženky. Na druhej strane na ich investičnej stratégii by sa napriek tomu nič nemalo meniť. Prezident J. Biden hovoril nielen o zvyšovaní daní z kapitálového výnosu, ale aj o zvyšovaní korporátnych daní. Trend je jasný – budú sa snažiť zdaniť vyššími sadzbami práve tých bohatých a korporácie. Takto naplnia štátny rozpočet, ktorý následne môže financovať veľké stimulačné balíky. Tým pádom sa aj nejakým spôsobom rozdistribuuje bohatstvo v rámci Spojených štátov. Vieme že diverzifikácia príjmov v USA je extrémne vysoká. Jedno percento bohatých počas pandémie ešte viac zbohatlo. Čiže je to aj očakávaný scenár, aby ekonomika zo strednodobého a dlhodobého hľadiska lepšie prosperovala.

Neočakávate hrozbu, že zvýšené dane prinesú dlhodobú neistotu na finančné trhy?

Zatiaľ si to nemyslím. Najmä preto, že daň z kapitálových výnosov investor platí až keď zrealizuje zisk. A práve keby odpredal akcie, tak by ho zrealizoval. Čiže v minulosti ich nakúpil, teraz ich s nejakým zhodnotením predá, a kapitálový zisk bude podliehať vyššej dani. Akonáhle si akcie bude držať ďalších päť či desať rokov, situácia sa môže zmeniť a môžu sa dane v budúcnosti opäť znížiť. Ak by teraz investori začali húfne predávať, tak si vytvoria len daňový základ. Ak predávať nebudú, môžu sa držať svojej dlhodobej stratégie a pokojne držať časť svojho portfólia v akciách.

WA 46 New York - Burzový maklér obchoduje na newyorskej burze cenných papierov v stredu 3. marca 2021. Wall Street sa vo štvrtok podvečer pohybovala hlboko negatívnom pásme. Kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average sa o 20.07 h SEČ nachádzal so stratou 617,99 bodu alebo 1,98 % na 30.652,10 bodu. Širší index S&P 500 klesol o 2,17 % na 3736,81 bodu a technologický Nasdaq Composite o 2,94 % na 12.615,09 bodu. FOTO TASR/AP  

In this photo provided by the New York Stock Exchange, a trader
Neprehliadnite

Top udalosti na finančných trhoch: Wall Street sa nezľakla vyšších daní v USA

Nemôže sa stať, že bohatí Američania teraz budú viac hľadať možnosti nejakej daňovej optimalizácie v zahraničí a v konečnom dôsledku štátny rozpočet USA, ktorý by sa mal naplniť, v podstate príde o časť peňazí?

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa