Politici z Republikánskej strany a ich mediálni spojenci v posledných dňoch šíria výbušné tvrdenie: Americký prezident Joe Biden chce v rámci boja proti klimatickým zmenám drasticky obmedziť spotrebu hovädzieho alebo bravčového mäsa. Varujú však pred vymyslenou hrozbou, napísala  televízia CNN. Biden totiž žiadne zásahy do jedálničkov nenavrhuje. Výroky republikánov sú založené na manipulatívnej prezentácii minuloročnej štúdie, ktorá sa Bidena vôbec netýka.

„Klimatický plán Joea Bidena zahŕňa obmedzenie červeného mäsa v našich jedálničkoch do roku 2030 o 90 percent. Chcú nás obmedziť na štyri libry (1,8 kilogramu) ročne," napísala v sobotu na Twitteri kongresmanka za štát Colorado Lauren Boebertová. Jej kolegyňa Marjorie Taylorová Greeneová v Twitterovom príspevku Bidena vykreslovala ako „zlodeja hamburgerov".

Príbeh o neexistujúcom klimatickom pláne podľa CNN začína pri minuloročnej analýze expertov z Michiganskej univerzity a Tulaneovej univerzity, ktorí odhadovali dopady na americké emisie skleníkových plynov pri štyroch scenároch vývoja konzumácie mäsa v USA. Jeden z týchto scenárov počítal s poklesom spotreby živočíšnych produktov o 50 percent a na to 90-percentným poklesom hovädzieho masa, pričom výsledkom by údajne bola 51-percentná redukcia emisií spojených s potravinami za obdobie medzi rokmi 2016 a 2030.

EBE 16 Milwaukee - Na snímke americký prezident Joe Biden reční v štúdiu televíznej stanice CNN v meste Milwaukee v noci na stredu 17. februára 2021. FOTO TASR/AP
President Joe Biden participates in a televised town hall event at Pabst Theater, Tuesday, Feb. 16, 2021, in Milwaukee. (AP Photo/Evan Vucci)
Neprehliadnite

CNN sa bez Trumpa prepadáva, prišla o vyše polovicu divákov

Keď vo štvrtok prezident Biden oznámil, že USA sa budú snažiť do konca dekády znížiť emisie o 50 až 52 percent v porovnaní s rokom 2005, upozornil na rok starú štúdiu britský bulvárny denník Daily Mail. Hoci Biely dom v súvislosti s novým plánom žiadne požiadavky ohľadom stravovania Američanov nezmieňuje, denník s odvolaním sa na výskum napísal, že „Američania možno budú musieť obmedziť spotrebu červeného mäsa o závratných 90 percent".

Spojenie Bidena s výsledkami všeobecnej analýzy potom vzali o krok ďalej komentátori televízie Fox, ktorí sú z väčšej časti naklonení Republikánskej strane. Príbeh o prezidentovej snahe donútiť Američanov prestať konzumovať červené mäso podľa CNN od piatkového rána v rôznych variáciách prezentovalo najmenej päť tvárí staníc Fox News a Fox Business. Vo vysielaní sa objavovala grafika, ktorá pod hlavičkou „Bidenove klimatické požiadavky" uvádzala položky „odstrániť z jedálnička 90 percent červeného mäsa" a „jeden burger na mesiac".

KK3 Washington - Americký prezident Joe Biden hovorí 2. marca 2021 vo Washingtone. Americký prezident Joe Biden v utorok vyhlásil, že Spojené štáty budú mať do konca mája dostatok dávok vakcín na zaočkovanie celej dospelej populácie krajiny. FOTO TASR/AP
President Joe Biden speaks about efforts to combat COVID-19, in the State Dining Room of the White House, Tuesday, March 2, 2021, in Washington. (AP Photo/Evan Vucci)
Neprehliadnite

Prezident USA J. Biden zvýši dane pre firmy na 28 percent

Počas víkendu začali dezinformáciu preberať politici, reagovali na ňu aj osobnosti širšieho republikánskeho hnutia ako Donald Trump mladší. Spomínanú grafiku Fox News na Twitteri zdieľali dvaja republikánski guvernéri aj bývalá veľvyslankyňa USA v OSN Nikki Haleyová. „Toto sa v Texase nestane!" uviedol šéf štátu Greg Abbott.

Biely dom sa v nedeľu k veci odmietol vyjadriť, uvádza CNN, podarilo sa však získať reakciu autorov spomínanej vedeckej štúdie. „Naším cieľom je skrátka skrz výskum objasniť potenciálne dopady, ktoré môžu na emisie skleníkových plynov mať rôzne zmeny správania," povedal Diego Rose z Tulaneovej univerzity. „A je na spoločnosti, na nás všetkých, aby sme kolektívne k takému správaniu motivovali," dodal.