Automobilka Tesla ohlásila úspešný prvý kvartál tohto roka. Výrobca elektrických áut dosiahol rekordný zisk napriek tomu, že vo svete automotive pretrvávajú výpadky súčiastok, najmä polovodičových čipov.

Tržby výrobcu ikonického Modelu S poskočili medziročne o 74 percent na 10,4 miliárd dolárov. Čistý zisk stúpol na 438 miliónov dolárov, čo bolo ale menej ako očakával trh. Je to však už siedmy ziskový kvartál po sebe pre Teslu, ktorá bola predtým dlhodobo stratová. Začiatkom roka sa darilo predávať najmä SUV Model Y a dopyt bol silný najmä v Číne.

Továreň značky Tesla
Neprehliadnite

Tesla dodala v 1. kvartáli viac vozidiel, ako sa čakalo

Výroba rastie, akcie nie

Tesla vyrobila 184 877 elektrických áut za prvé tri mesiace tohto roku, čo bolo dvojnásobne viac ako vlani v tom istom čase. Za celý minulý rok kalifornská automobilka vyrobila skoro pol milióna vozidiel. Tento rok si verí ešte viac a sľubuje doručiť zákazníkom o 50 percent viac áut.

Napriek dobrým hospodárskym výsledkom akcie Tesly nerastú. Naopak, po ohlásení hospodárenia v pondelok večer mierne klesli a v utorok stúpli len o jedno percento na 738 dolárov. Podľa analytikov je to spôsobené vysokými očakávaniami investorov. Keď Tesla neohlási bombastické čísla tak akcie, ktorých cena je už poriadne nafúknutá , nevystrelia hore automaticky.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa